Podle mluvčí Bílého domu Karine Jeanové-Pierreové bude předmětem jednání snaha udržet a prohloubit komunikaci obou zemí a rozvoj spolupráce tam, kde se zájmy obou zemí shodují. Zejména v nadnárodních tématech týkajících se celého světa.

Bílý dům setkání připravoval několik týdnů, uvedla agentura AP. Biden ve středu před novináři řekl, že chce s čínským prezidentem mluvit vedle narůstajícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem kvůli Tchaj-wanu rovněž o obchodních praktikách, o vztazích Číny k Rusku a o dalších otázkách.

„Chci, abychom si v rozhovoru ujasnili své vzájemné limity. Budu se snažit pochopit, co on považuje za kritické národní zájmy Číny, a sdělit, jaké jsou kritické zájmy Spojených států. Budu také chtít zjistit, zda si tyto zájmy protiřečí,“ řekl Biden.

Zástupce americké administrativy se ve čtvrtek podle AP snažil očekávání od americko-čínského summitu mírnit. S vydáním společného prohlášení se podle něj nepočítá. Bidenovi jde podle tohoto zdroje spíše o vytvoření prostoru pro navázání vztahů.

Dřívější setkání

Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl, že Spojené státy budou o výsledku jednání obou prezidentů informovat Tchaj-wan. Cílem Washingtonu je podle Sullivana docílit toho, aby se Tchaj-wan cítil jistý americkou podporou.

Joe Biden a Si Ťin-pching se setkali v letech 2011 a 2012, kdy byli oba ve funkci viceprezidenta. Od Bidenova nástupu do Bílého domu si pětkrát telefonovali nebo vedli videohovor, uvedla agentura AP.

Sullivan také řekl, že se Biden v době své asijské cesty chce sejít s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem a mluvit s ním o hrozbě, kterou představuje Severní Korea. Bílý dům se obává, že Severní Korea chystá další jaderný test.