„Je nepředstavitelně krásné být zase volný po tak dlouhé době, co jsem ležel vjedné místnosti,“ vypověděl sdojetím novinář BBC Alan Johnston, který byl po 114 dnech propuštěn ze zajetí vpásmu Gazy.
„Byl to děsivý zážitek, nevěděl jsem, jak dlouho to bude trvat a zda to přežiji. Měl jsem štěstí, že jsem slyšel BBC, kde jsem pracoval 16 let. Vjedné chvíli jsem cítil, že všichni novináři na světě se mě snaží zachránit. Ale kdybych zemřel, stal bych se obětí, která by nebyla zapomenuta,“ řekl reportér na tiskové konferenci. „Musíš prožít každý den, každou hodinu a věřit, že když vydržíš, bude to lepší,“ popsal věty, které si opakoval každý den vzajetí.
O jeho osvobození se zasadil palestinský radikální Hamas, s jehož vedením se Johnston dnes objevil na tiskové konferenci i při snídani. Ze světa proudí radostné ohlasy, protože BBC za osvobození Johnstona rozpoutala celosvětovou kampaň. „Kdyby Hamas nepřevzal moc nad Gazou, zůstal bych pravděpodobně voné místnosti,“ upozornil Johnston.
 
Do Gazy pro Johnstona přijel britský konzul z Jeruzaléma. Johnston odtud odpoledne pozdravil kolegy shromážděné před londýnským sídlem stanice BBC a děkoval jim za podporu. Z Jeruzaléma má odcestovat do Londýna, kam již ze Skotska míří také jeho rodiče. Podle stanice BBC ale jeho odlet na dnešek není plánován, agentura AFP nicméně tvrdí, že Brit odletí ještě dnes.
„Říkali mi, že mi nic neudělají, ale nevěřil jsem jim“
 
Britský novinář na tiskové konferenci řekl, že si připadal jako pohřben zaživa. Šlo mu prý v určitém smyslu o život, protože se nedalo odhadnout, jak to skončí. Jeden den strávil spoutaný v řetězech. Věznitelé ho prý nemučili, ale měl potíže s jídlem, které mu podávali. „Říkali mi sice, že mi nic neudělají, ale nevěřil jsem jim.“ Celý první měsíc byl Johnston převážen po různých úkrytech. Lidé, kteří na něj dohlíželi, popsal reportér jako velmi cholerické.
 
Johnstona unesli v pásmu Gazy členové Islámské armády 12. března. Jejich motivem podle novináře nebyl izraelsko-palestinský konflikt. Chtěli prý zasáhnout Británii v rámci islámské svaté války. Johnston je označil za "odchylku" od jinak velmi přátelských obyvatel pásma Gazy.
 
Osvobození předcházely boje mezi radikálním Hamasem a Islámskou armádou. Obě skupiny si v úterý vyměnily klíčové zajatce a nakonec také Brita.
Hamas vydává celou akci za vlastní úspěch a důkaz, že je schopen zajistit v pásmu Gazy pořádek na rozdíl od Fatahu, za jehož vlády tam panoval chaos. Vedení Fatahu naopak považuje celou osvobozovací akci za sehrané divadlo. Podle něj se Hamas na únosu podílel a s klanem Dughmušů, který ovládá Islámskou armádu, úzce spolupracuje.
 
Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja uspořádal už ráno s Johnstonem tiskovou konferenci a také snídani. Haníja naznačil, že podobně šťastně by mohlo skončit zajetí izraelského vojáka Gilada Šalita, na jehož únosu se Hamas před rokem podílel. Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo naději na brzké propuštění Šalita.