„Velmi jsme oceňovali bezprecedentní úsilí prezidenta Trumpa o uskutečnění historického severokorejsko-amerického summitu. Ještě jednou Spojeným státům říkáme, že jsme připraveni řešit problémy kdykoli jakýmkoli způsobem,“ citovala agentura KCNA z prohlášení náměstka severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwana.

Reagoval tak na dopis zveřejněný ve čtvrtek, v němž Trump severokorejskému diktátorovi vysvětluje, proč odřekl společný summit, který byl naplánován na 12. června. Za důvod svého rozhodnutí americký prezident označil nedávné nepřátelské výpady KLDR proti USA.

Situace mezi oběma zeměmi se zostřila poté, co KLDR pohrozila zrušením summitu kvůli společnému cvičení amerických a jihokorejských jednotek, které označila za přípravu na útok proti severu. Také prohlásila, že se nedá tlačit ke zdi, pokud jde o jaderné odzbrojení.

Když americký viceprezident Mike Pence poznamenal, že by Severní Korea „mohla skončit jako Libye“, označila ho severokorejská diplomatka Čche Son-hui za „hlupáka“ a „prohlásila, že jeho slova jsou nestoudná“. Dodala, že KLDR nebude o dialog „prosit“, a varovala před „jaderným konfliktem“, kdyby diplomacie selhala.

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea viděly USA jen minimální šanci, že by za současných podmínek mohl být summit Trumpa s Čong-unem úspěšný. Trump ale později při projevu v Bílém domě nevyloučil, že se schůzka přece jen v dohodnutém termínu uskuteční. Záležet bude pouze na Kimově přístupu ke stávající situaci.