Korejská válka, která probíhala na začátku druhé poloviny minulého století, rozdělila tisíce rodin. Konflikt zanechal obě asijské velmoci ve válečné zóně a Jihokorejcům, kteří pobývali v KLDR, bylo znemožněno odejít zpět. Obě země, tedy Jižní i Severní Korea, zorganizovaly podobná shledání rodin po letech již dříve, toto je však první za poslední tři roky.

Setkání po téměř 70 letech

Sever i Jih jsou víceméně stále ve válečném stavu a netolerují žádnou komunikaci. Setkat se má během tří dní zhruba 330 Jihokorejců z 89 rodin a 185 jejich příbuzných, kteří žijí v KLDR. Vzhledem k tomu, že většinou se tito lidé naposledy viděli před 65 až 68 lety, trápí v současné době mnoho z nich zdravotní problémy.

Obnovené spojení rodinných vazeb nicméně přineslo mnoho emocí a elánu. „Nikdy jsem ani nedoufala, že tento den nastane,“ uvedla například pro agenturu AFP Lee Keum-seom, jež si v době konce války myslela, že svého tehdy čtyřletého syna nadobro ztratila.

„Jak je možné, že jsi tak zestárla?“ utahovala si v dobrém rozmaru dvaadevadesátiletá Kim Dal-in ze své stejně staré sestry. „Žila jsem takhle dlouho, abych tě mohla znovu potkat,“ dostalo se jí odpovědi. „Je mi přes devadesát let, nevím, kdy zemřu,“ svěřil se agentuře Reuters jiný šťastlivec, jenž se představil jako Moon Hjun-sook. „Jsem tak rád, že mě tentokrát vybrali, až se z toho téměř vznáším.“

Rozhodl los

V podobný moment doufalo i dalších 57 tisíc Jihokorejců, los však nakonec určil pouze 93 rodin. Na dojemnou schůzku se nakonec dostavilo pouze 89 z nich, čtyři další musely svou cestu do letoviska na severokorejské hoře Kumkang zrušit ze zdravotních důvodů. Pouze sedm ze zúčastněných se setkalo se svou přímou rodinou, například s rodiči či dětmi, další pak uvidí ostatní příbuzné (sestřenice, bratrance).

Podle americké televize CNN se všechny jihokorejské rodiny vydaly za svými rodinnými příslušníky už v neděli, přičemž nejprve prošly povinnou zdravotní prohlídkou a poté dostaly několik přednášek o rizicích s cestou spojených. Podobných akcí se za posledních dvacet let zorganizovalo celkem osmnáct, přičemž se po letech znovu objali sourozenci, rodiče s dětmi i rozdělení manželé.