Americký prezident Donald Trump pronesl svá kontroverzní slova po pondělním summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, když natočil rozhovor pro televizi Fox News.

Ten se týkal mimo jiné článku 5 Severoatlantické smlouvy o NATO, podle nějž je ozbrojený útok proti jedné z aliančních zemí považován za útok proti všem. Trump tento článek v rozhovoru zpochybni: "Proč by měl třeba můj syn jezdit do Černé Hory, aby ji bránil?," reagoval na otázky reportéra. "Je to maličká země s velmi tvrdými lidmi. Jsou velmi agresivní, mohou se stát snadno bojovnými a gratuluji, rázem jste ve třetí světové válce."

Černá Hora se stala členem NATO v roce 2017, načež se její vojáci zúčastnili po boku USA alianční mise v Afghánistánu. Jedno i druhé rozzuřilo Rusko. Trumpovo prohlášení tak lidé v USA vzali jako další ústupek ruskému prezidentovi, zdaleka ne jediný.

Americký prezident se proto setkal po návratu ze summitu ve své zemi s výraznou kritikou, zaznívající nejen z řad opozice, ale také od jeho vlastních republikánů. Podle řady pozorovatelů představují jeho výroky o Černé Hoře představují další známku toho, že si není jist závazky, jež USA vůči Severoatlantické alianci má, a že zpochybňuje princip alianční jednoty.

Bývalý kandidát na amerického prezidenta a současný senátor John McCain prohlásil, že Trump zpochybňováním amerických závazků vůči NATO "hraje Rusku do noty" a bývalý americký velvyslanec v NATO Nicholas Burns zkritizoval Trumpův výrok jako "dárek Putinovi". 

Vláda Černé Hory ve čtvrtek na Trumpova slova reagovala prohlášením, že její země "přispívá k míru a stabilitě nejen na evropském kontinentu, ale i celosvětově, například po boku amerických vojáků v Afghánistánu".

Dodala také, že Černá Hora fungovala během rozpadu bývalé Jugoslávie v 90. letech minulého století jako "stabilizační síla" v občanské válce, která zpustošila velkou část Balkánu. (Černohorští vojáci se této války sice zúčastnili, protože coby členové jugoslávské armády bojovali po boku Srbů proti Chorvatům ve válce za nezávislost, na druhé straně ale rozhodnutí Černé Hory oddělit se od jugoslávské federace nevyvolalo, stejně jako rozhodnutí Makedonie, už další samostatnou válku.)

Samotní Černohorci reagují podle AFP na Trumpova slova spíš pobaveně, než s pobouřením. "Trump nás dobře nezná. Jsme asi tak agresivní a silní, že jsme ani za třicet let nedokázali změnit poměr sil ve světě, tím méně pak vyvolat globální konflikt," zažertoval na dotaz AFP sedmašedesátiletý Sreten Markovic.

"Když jsem ráno četl, co o nás Trump prohlásil, myslel jsem si, že pořád spím. Ale když jsem se konečně vzbudil, zdálo se mi to jako dobrý vtip," uvedl třiatřicetiletý prodejce hraček Darko Mandic.

Černohorský politický analytik Sergej Sekulovič pak odmítl argumenty některých proruských opozičních poslanců, že Černá Hora je na pokraji konfliktu. "Je sice možné, že opět vznikne určité politické napětí, ale rozhodně tu nejsou podmínky pro destabilizaci," řekl AFP. 

Jak agentura upozorňuje, žádost u uplatnění článku 5 o společné obraně byla zatím vznesena pouze jednou - a to samotnými Spojenými státy po teroristických útocích z 11. září 2001. Téměř sedmnáct let poté vojska NATO (včetně černohorských jednotek) stále operují v Afghánistánu, který po 11. září čelil americké odvetné invazi kvůli tomu, že jeho národy ukrývaly členy teroristické skupiny, jež tyto útoky zosnovala.