Dlouhodobý šéf Euroskupiny, která sdružuje ministry financí eurozóny, se stal minulý měsíc kandidátem evropských stran pravého středu na budoucího šéfa výkonného orgánu EU. Na dnešním kongresu CDU si chtěl Juncker podle agentury Reuters získat přízeň hlavní německé vládní strany a zejména kancléřky Angely Merkelové, jejíž podporu bude v povolebních vyjednáváních nutně potřebovat.

Jedním z nejcitlivějších problémů pro Junckera v Německu je to, že v době eskalující dluhové krize eurozóny podpořil myšlenku společných dluhopisů eurozóny. Taková věc je ale pro Merkelovou a konzervativce nepřijatelná, protože společné dluhopisy by zničily pobídky k rozpočtové disciplíně jednotlivých zemí a vedly by k tomu, že finančně zdravé země jako Německo by automaticky subvencovaly dluhy nedisciplinovaných.

„Nenechejme se rozdělit těmi, kdo nepravdivě tvrdí, že Juncker nemá podporu CDU, protože podporuje eurodluhopisy," řekl Lucemburčan ve svém vystoupení. „Pokud se stanu předsedou Evropské komise, žádné takové dluhopisy nebudou," dodal.

Co se týče pravomocí Evropské komise, Juncker řekl, že by se měla zaměřovat jen na celounijní záležitosti. Vyšel tím opět vstříc Merkelové, která kritizuje Brusel za to, že překračuje svůj mandát a vměšuje se do svrchovaných věcí členských zemí. Kritizoval rovněž Turecko za zablokování komunikační sítě Twitter a řekl, že Evropa potřebuje „přestávku v rozšiřování".

Juncker bude ve volbách do parlamentu soupeřit s německým socialistickým kandidátem Martinem Schulzem a kandidátem liberálů, jímž je Belgičan Guy Verhofstadt. Hlavní politická seskupení navrhla své kandidáty na šéfa komise ve snaze posílit význam voleb do Evropského parlamentu v očích občanů, jejichž účast v těchto hlasováních neustále klesá.