"Justici bohužel nezávislou nemáme," řekla Čaputová. "Potřebujeme odpovědnou justici. Jako prezidentka mám alespoň poslední slovo při jmenování soudců," uvedla s tím, že je třeba přikročit k reformám.

Zuzana Čaputová při oslavách 75. výročí SNP
Slovensko si připomíná 75. výročí SNP. Čaputová: Šlo o vše, co je nám drahé

Agentura APA poznamenala, že Čaputová vnímána jako nositelka naděje nadstranického protestního hnutí proti korupci a zneužívání úřadů, které vzniklo po Kuciakově vraždě. Slovensko v nadcházejícím roce čekají parlamentní volby. K prosazení změn je podle prezidentky nezbytné, aby se před volbami sjednotila opozice.

"Co nyní Slovensko naléhavě potřebuje, je spojení dobrých sil. Uvidíme, co volby v březnu 2020 přinesou," řekla Čaputová.

Otázka uprchlíků

V rozhovoru prezidentka odpovídala i na dotaz k odmítavému postoji Slovenska k přijímání uprchlíků. Čaputová vyslovila pochopení pro strach obyvatel. "Slovensko není cílovou zemí uprchlíků. Dlouho jsme žili v izolaci, naše obyvatelstvo má tradiční strach z cizího. To musím respektovat a musím k tomu přistupovat s pochopením," řekla. "Měli bychom řešit příčiny uprchlictví, ne následky," dodala k tématu.

Čaputová v pátek navštívila Rakousko, kde se setkala se svým rakouským kolegou Alexanderem Van der Bellenem a také s kancléřkou Brigitte Bierleinovou.

Zuzana Čaputová
Slovenská prezidentka Čaputová: Migrace je problém i zemí, kam uprchlíci nemíří