Zatímco se obyvatelé stále ještě nevzpamatovali ze záplav a sesuvů půdy, jež přinesla bouře Ketsana a tajfun Parma, a které si vyžádaly nejméně 773 obětí a zasáhly sedm miliónů obyvatel, varují meteorologové před tropickou bouří Lupit. Ta by měla dnes dorazit do filipínských vod a do příštího týdne, kdy zamíří k pevnině, by mohla zesílit na „supertajfun“, píše agentura AP.

Velké záplavy

Filipíny nejprve zasáhla tropická bouře Ketsana, která v oblasti hlavního města Manily způsobila nejhorší záplavy za posledních 40 let. Ketsana poté zesílila na tajfun a přehnala se přes Vietnam, Laos a Kambodžu. Začátkem října postihl Filipíny tajfun Parma a nyní zemi ohrožuje tropická bouře Lupit, která by mohla Filipíny zasáhnout s větrem dosahujícím síly až 230 kilometrů za hodinu.

„Pořád ještě vyprošťujeme další mrtvé a teď přichází Lupit,“ řekl v rozhovoru pro místní rozhlas guvernér provincie Benguet Nestor Fongwan. „Doufám, že nás nezasáhne.“ Sesuvy půdy v provincii Benguet zabily nejméně 288 lidí.

Podle meteorologů může nová bouře buď ušetřit severní Filipíny a zamířit začátkem příštího týdne k Tchaj-wanu, anebo nabrat stejně ničivý směr jako tajfun Parma, který zasáhl ostrov Luzon na severu Filipín. Místní úřady už proto varovaly obyvatele, aby byli znovu připraveni opustit své domovy a odebrat se do bezpečnějších, výš položených oblastí.