V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny a evakuace lidí z nejohroženějších míst je v plném proudu. Na bouři se chystají i turistická letoviska včetně proslulého Acapulca. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) dosahuje hurikán Patricia síly tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Hurikán, který byl ještě o den dříve jen tropickou bouří, bleskově nabral na síle a provází ho vítr o rychlosti až 325 kilometrů za hodinu. Jak popsala mluvčí WMO Claire Nullisová, proudění vzduchu je tak silné, že „by dokázalo dostat do vzduchu letadlo". Po dosažení pevniny by se vichr měl zpomalit na zhruba 280 kilometrů v hodině, což stále může mít neméně devastující účinky na veškerou infrastrukturu.

Živel se dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) nacházel přibližně 200 kilometrů jihozápadně od důležitého přístavu Manzanillo a pohyboval se severozápadním směrem rychlostí 17 kilometrů v hodině.

Dosud nejsilnější

Jak uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC), Patricia je dosud nejsilnější hurikán, jaký byl na západní polokouli zaznamenán. Podle předpovědí NHC dorazí Patricia k pevnině dnes večer místního času (v sobotu nad ránem SELČ) u pobřeží státu Jalisco. Do té doby by měl nepatrně zeslábnout, stále však bude patřit do ničivé čtvrté kategorie hurikánů.

Rovněž sousední stát Colima se musí připravit na lijáky a záplavy, které mohou Patricii provázet. Podle meteorologů mají srážky dosáhnout v průměru 15 až 30 centimetrů, místy ale i téměř 80 centimetrů.

Vedle Jalisca a Colimy platí stav ohrožení také v některých městech a obcích státu Nayarit. Guvernér Colimy nařídil na dnešek uzavřít veškeré školy. Lidé v obavách z možných záplav skupují zásoby základních životních potřeb.

Největší silou by měl hurikán udeřit v oblasti mezi Manzanillem a oblíbeným letoviskem Puerto Vallarta. Jeho působení však pocítí i lidé ve vzdálenějším Acapulcu, které leží jižněji.