Pchjongjang totiž označil za zavádějící tvrzení, že právě Trumpova politika maximálního politického tlaku a sankcí dovedla Severní Koreu k jednacímu stolu.

„Spojené státy záměrně provokují KLDR ve chvíli, kdy se situace na Korejském poloostrově posouvá k míru a usmíření,” řekl mluvčí ministerstva podle USA Today. Současně kritizoval Washington za pokračující „tlak a vojenské hrozby“ a jeho pozici, že bez takového tlaku se Severní Korea nikdy nevzdá jaderných zbraní.

Podle severokorejského mluvčího Trump mate veřejnost tvrzením, že Pchjongjang je ve svém jednání motivován strachem z vojenské síly USA a obavami z rozsáhlých ekonomických sankcí.

Podle něj situaci nepomáhá ani pohyb amerických vojenských jednotek v regionu a ani zkazky o porušování lidských práv. Podle něj představují tyto činy „nebezpečný pokus“ zničit nastávající zklidnění na Korejském poloostrově po schůzce Kima s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Po summitu Kim souhlasil s jaderným odzbrojením, ačkoliv podmínky zatím upřesněny nebyly. Vztahy USA a KLDR jsou však podle mnohých médií na dobré cestě. V minulém týdnu se totiž také objevila informace, že KLDR propustí tři americké vězně. Sám americký prezident Donald Trump brzké propuštění vězněných krajanů naznačil na twitteru.

„Jak všichni víte, minulá administrativa dlouho žádala o propuštění tří rukojmí ze severokorejského pracovního tábora, ale marně. Zůstaňte naladěni,“ napsal.

Jay Lefkowitz, který působil jako zvláštním vyslanec prezidenta Georgea W. Bushe pro lidská práva v Severní Koreji, uznal, že propuštění vězňů lze považovat za "krok vedoucí k budování důvěry".

Co se týče setkání obou mužů, Donald Trump také v pátek oznámil, že rozhodnutí o setkání obou zemí již padlo a bude zveřejněno. Trump již dříve hovořil o tom, že by místem konání summitu mohla být symbolicky zvolena demilitarizovaná zóna podél hranice mezi Severní a Jižní Koreou.

Obě strany však nakonec pro setkání, které se uskuteční v polovině června, favorizují Singapur. Cituje server USA Today jihokorejský list Čoson ilbo.

Singapur má velké šance, protože jednání v něm nezvýhodňuje ani jednu stranu, a navíc se v něm dá snadno zajistit bezpečnost, zmínil singapurský list Strait Times.
 
Dříve se objevovaly úvahy, že Donalda Trumpa a Kim Čong-una by vedle jiných měst mohla hostit i Praha.