"Soudní líčení trvalo zhruba hodinu a půl, byl vyslechnut jeden svědek obžaloby a jeden obhajoby. Pokračovat se bude 12. prosince," uvedla Kuchyňová Šmigolová, podle jejíhož dřívějšího vyjádření může prvostupňový soud vynést rozsudek ještě letos.

"Přítomen byl zástupce naší ambasády v Káhiře, který hovořil delší dobu i s panem Jaškem. Ten je stále v relativně dobré fyzické i psychické kondici," doplnila velvyslankyně.

Česká diplomacie se snaží Jaška dostat ze Súdánu, kde byl podle ní na misionářské misi. Důkazy obžaloby proti němu jsou podle Prahy velmi slabé.

Účast pracovníků ambasády EU na soudním stání může souviset s říjnovým usnesením Evropského parlamentu, které vyjadřuje znepokojení nad celkovou situací v Súdánu. Čeští europoslanci Pavel Svoboda a Jaromír Štětina do textu prosadili zmínku o Jaškovi, který byl zadržen loni v prosinci.

Čtěte také: Petr Jašek je skoro rok v súdánském vězení. Mohl být už venku, tvrdí Pelikán

Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je podezřelý z šíření nepravdivých informací.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. V minulosti již pomáhal křesťanům v Nigérii.