Islámský stát se k atentátům přihlásil prostřednictvím propagandistické agentury Amak. "Pachatelé útoku, jehož terčem byli předevčírem občané zemí koalice a křesťané na Srí Lance, pocházejí z řad bojovníků Islámského státu," uvedl IS.

Islámský stát nicméně nezveřejnil žádné fotografie ani videonahrávky, na nichž by bylo vidět útočníky přísahat věrnost IS. V posledních letech Islámský stát přijal odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

Podle náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho útoky na křesťanské kostely a luxusní hotely spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny, jednou z nich je NTJ.  "Z dosavadních zjištění vyšetřovatelů vyplývá, že nedělní incidenty na Srí Lance byly odvetou za útoky proti muslimům v novozélandském Christchurchi," citovala agentura AFP náměstka srílanského ministra obrany Ruvana Vidžavardenu. 

Souvislost s útoky na Novém Zélandu dnes připustil i srílanský premiér Ranil Vikremasinghe, který rovněž uvedl, že po nedělních atentátech na kostely a hotely měl následovat útok na čtvrtý hotel, který se ale nezdařil. Vikremasinghe dodal, že atentáty "mohou mít spojitost" s organizací Islámský stát. 

Videozáznam atentátníka vstupujícího do kostela

Srílanské televize mezitím odvysílaly záběry z bezpečnostních kamer, které zachycují jednoho z atentátníků, jak vstupuje do kostela svatého Šebastiána ve srílanském městě Negombo. Mladého muže s plnovousem a batohem nejprve zachytila kamera před svatostánkem, další pak zaznamenala jeho příchod do kostela. Záznam končí těsně před výbuchem. 

Úřady útoky až dosud připisovaly místní islamistické skupině identifikované jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Podle expertů rozsah a provedení útoků naznačuje, že pachatelé byli napojeni na některou z velkých zahraničních teroristických skupin.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 50 lidí.

K útoku se přihlásil pravicový radikál Brenton Tarrant, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Osmadvacetiletý Australan útok nahrával a živě přenášel na internetu.


Zdroje z amerických tajných služeb již dříve uvedly, že atentáty nesou charakteristické stopy teroristů z organizace Islámský stát (IS).

Varování před možnými útoky

Podle agentury AP srílanské bezpečnostní složky 11. dubna varovaly, že místní extremistická skupina plánuje teroristický útok na "významné kostely" v zemi. Vláda vyčítá prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim.

Premiér Ranil Vikremasinghe, který s prezidentem vede dlouhodobě spor, prý o hrozbě nebyl informován.

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí.

Vládní a vojenské zdroje dnes agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. "Byl zatčen po výsleších místních podezřelých," uvedl jeden zdroj.

Sedm sebevražedných atentátníků

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího také například řidič dodávky, kterou údajně atentátníci používali, nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců.

Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 321 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.