Třiatřicetiletý Gasol, trojnásobný člen NBA All Star týmu a basketbalový mistr světa z roku 2006, se plavil na lodi neziskové organizace Proactiva Open Arms, která disponuje dvěma plavidly, jež operují ve Středomoří a vyzvedávají z moře migranty. 

Na svém twitterovém profilu Gasol zveřejnil fotografii, na níž je zachycen v černých brýlích, červené helmě a šedém tričku neziskové organizace, jak pomáhá dostat nosítka se ženou z člunu na loď. "Frustrace, hněv a bezmoc. Je neuvěřitelné, jak moc zranitelných lidí je opuštěno, dokud na moři nezemřou," uvedl Gasol.

K pomoci migrantům ho podle jeho předchozích vyjádření pro španělský deník El Pais vedla fotografie utonulého syrského chlapce Aylana Kurdiho ležícího na turecké pláži, která se v roce 2015 šířila masově po sociálních sítích. O rok později se Gasol setkal se zakladatelem Proactiva Open Arms Oscarem Campsem a rozhodl se, že pokud mu to jeho sportovní vytížení dovolí, zúčastní se některé ze záchranných misí.

Na videu, jež basketbalový hráč poskytl agentuře AFP, uvádí, že loď Proactiva Open Arms, na jejíž palubě byl, zaslechla v pondělí večer rádiovou konverzaci mezi obchodní lodí a libyjskou pobřežní stráží o člunu v nouzi. Po šesti až osmi hodinách pak doplula na místo, kde se měl člun nacházet, a v úterý kolem druhé hodiny ráno zahájila pátrání. To skončilo úspěšně nálezem vypuštěného a zpola potopeného gumového člunu, který se udržel na hladině díky dřevěným podlážkám. 

Obě lodi Proactiva Open Arms nyní míří zpátky do španělského přístavu Palma de Mallorca, kam by měly dorazit v sobotu ráno.