Je lehká jako žárovka, ale funguje. I přesto, že kabelka Air Swipe od módní značky Coperni váží pouhých 33 gramů, dokáže nést věci vážící až čtyřitisícekrát více (přibližně 132 kilogramů). Pařížská značka Coperni ji představila v rámci nové kolekce na Týdnu módy v evropské metropoli.

Coperni ukázala netradiční kabelku:

| Video: Youtube

Spoluzakladatel a kreativní ředitel Coperni Sébastien Meyer tvrdí, že pro kolekci podzim/zima 2024, která slouží jako pocta literárnímu žánru science fiction, hledal látku, u níž budou mít všichni pocit, jakoby nepocházela z tohoto světa. Nakonec našel Aerogel, speciální křemičitý nanomateriál, který NASA využívá k zachycování hvězdného prachu. Astronomové ho použili například při misi NASA Stardust v roce 1999.

Výjimečný kousek

Jedná se o jeden z nejlehčích pevných materiálů na Zemi. Jeho objem z 99 procent tvoří vzduch, má velmi nízkou hustotu, ale na dotek je pevný. Kromě toho by měl také vydržet extrémní žár (až 1 200 stupňů Celsia) a mít jiné speciální vlastnosti. „Při upuštění tohoto materiálu na desku stolu uslyšíte podobný zvuk jako při nárazu křišťálového skla,“ citoval portál New York Post ředitele výzkumu ve společnosti Aspen Aerogels George Goulda.

Na novém designu spolupracoval Meyer s řeckým umělcem a výzkumníkem Ioannisem Michalousem, pracujícím na Americké univerzitě na Kypru. K výsledku podle portálu britského módního časopisu Vogue došli až po vyzkoušení patnácti prototypů. Nakonec se jim podařilo vytvořit vůbec největší objekt z aerogelu na Zemi.

První dáma Eva Pavlová zvolila pro setkání s králem kabelku speciálně vytvořenou módní návrhářkou Andreou Vytlačilovou:

Do unikátní kabelky si dáma může schovat například iPhone. Právě na známý telefon respektive způsob jeho odemykání totiž podle zakladatelů značky Coperni název kabelky Air Swipe částečně odkazuje.

Nejnovější kolekce kromě inovativní kabelky zahrnuje i boty na podpatku ve tvaru hvězdice nebo balónové sukně připomínající prstence Saturnu.

Inovativní a inspirující

Značka Coperni, pocházející z Paříže, ohromila nadšence do módy i v minulosti. Stojí za virálním počinem na přehlídkovém mole kolekce jaro/léto 2023, na kterém si modelka Bella Hadid nechala šaty nasprejovat přímo na své polonahé tělo.

Světový týden módy v Londýně 2024 ukázal, jaké letos budou trendy:

Spoluzakladatelé Coperni, Sébastien Meyer a Arnaud Vaillant také všechny překvapili hned v nadcházející kolekci, na podzim/zimu téhož roku, když představili verzi kabelky Swipe vytesanou z tmavě šedého kamene s kousky skutečného meteoritu. V minulosti se s modelkami na přehlídkovém mole navíc ukázali i robotičtí psi.

| Video: Youtube

V únoru a na začátku března slaví móda svátek. Hned čtyři metropole, New York, Londýn, Milán a Paříž totiž v tomto čase hostí nejprestižnější světové týdny módy. Na tom pařížském svou show převedly slavné módní domy jako Dior, Louis Vuitton, Saint Laurent nebo Chanel. Přehlídky napověděly, že chladnější měsíce budou letos patřit kožešinám, korzetům i koženým rukavicím.