"Útok začal zaduněním, na místo podle všeho dopadla raketa, Abdulláhovi a dalším politikům se nic nestalo," řekl mluvčí činitele, který donedávna zastával post afghánského premiéra. Na záběrech televize Tolo News bylo vidět, jak se lidé utíkají schovat a slyšet byla střelba. Na místo následně dorazili členové speciálních policejních sil. Na kontrolních stanovištích v Kábulu platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil jako zločin proti lidskosti. Abdulláhovi, svému dlouhodobému politickému rivalovi, telefonoval. Abdulláh odmítá uznat výsledky zářijových prezidentských voleb, v nichž ho Ghaní porazil. Při hlasování o nové hlavě státu proti sobě stáli už v roce 2014.

První velký útok od podpisu dohody 

Shromáždění se konalo na počest někdejšího politického vůdce hazárské menšiny Abdala Alího Mazárího, který zemřel v roce 1995 ve vězení islamistického hnutí Tálibán. Útok se se při této akci odehrál i před rokem, tehdy při něm zemřelo několik lidí a desítky dalších byly zraněny.

Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

Reuters připomíná, že Kábul dnes zažil první velký útok od minulé soboty, kdy Tálibán a Spojené státy v Dauhá podepsaly dohodu o stažení vojsk USA a NATO z Afghánistánu.