V pravděpodobném vítězi nedělních parlamentních voleb v Maďarsku vidí Jarosław Kaczyński ochránce křesťanských hodnot. „Důstojnost a svoboda národů je úzce spojována se jménem Viktora Orbána nejen mezi Maďary, ale i mezi Poláky,“ uvedl v pátečním projevu.

Orbán na oplátku Kaczyńskému slíbil, že Polsko může počítat s maďarskou podporou při jednáních s Bruselem. „Věříme, že Poláci a Maďaři jdou po společné cestě, do společného boje a za společným cílem: budovat a bránit vlast takovou, jakou ji máme rádi - křesťanskou a s národními hodnotami,“ dodal předseda maďarské vlády.

Lídr polské konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) prohlásil, že Evropa by měla být založena na silných národních státech. S Orbánem se Jarosław Kaczyński v Budapešti setkal, aby společně odhalili památník obětem leteckého neštěstí u ruského Smolenska.

Při pádu vládního speciálu v roce 2010 zemřelo 96 lidí včetně Kaczyńského bratra, tehdejšího prezidenta Polské republiky Lecha Kaczyńského.

Parlamentní volby v Maďarsku se konají už v neděli. Premiér Orbán, jenž je zároveň šéfem konzervativní strany Fidesz, v nich podle expertů směřuje ke svému třetímu vítězství.

Jak vyplývá z nejnovějšího průzkumu agentury Publicus, strana Fidesz by mohla v neděli získat až 45 procent hlasů.