Přeplněná chodba gdaňského soudu, všechny kamery míří na menšího bělovlasého muže. Najednou se reflektory otáčejí. „A, kurča… Proč jsem tě jen udělal ministrem,“ vykřikne nově příchozí, kníratý postarší pán. „A já tebe prezidentem,“ odpoví mu druhý aktér.

Tímto způsobem začalo další kolo sporu Lecha Wałęsy s Jarosławem Kaczyńskim. Obžalovaným byl někdejší polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír, z nactiutrhání ho žaloval předseda vládnoucí strany Právo a Spravedlnost (PiS) a šedá eminence současné polské politiky. A slovem „kurča - kuře“ se v Polsku nahrazuje oblíbený vulgarismus, který máme i v češtině. U nás se nejčastěji nahrazuje slovem „kurňa“.

Martin Kratochvíl.
Glosa Martina Kratochvíla: Bezúplatný volič je protimluv

Prostořekost Lecha Wałęsy je celosvětově známá, jenže zde narazila kosa na kámen. „Pohár trpělivosti přetekl. On ze své pozice negativně ovlivňuje můj obraz před Poláky,“ řekl soudkyni Veronice Klawonn Kaczyński. A ta mu dala za pravdu. Alespoň částečně. Lech Wałęsa se musí svému odvěkému rivalovi Jarosławu Kaczyńskému omluvit.

Text omluvy: „Omlouvám se panu Jarosławu Kaczyńskému za skutečnost, že jsem ho ve svých veřejných prohlášeních v době od dubna 2015 do května 2017 neprávem obvinil, že si byl vědom nevhodného počasí, které převládalo během polského letu do Smolenska, a přesto nařídil přistání letadla, a zavinil tak leteckou havárii dne 10. dubna 2010. A že se svými pozdějšími snahami jen snažil o přenesení zodpovědnosti za Smolenskovu katastrofu na jiné osoby. Těmito slovy jsem porušil dobré jméno a osobní důstojnost pana Jarosława Kaczyńského.“ Zdroj: Onet.pl

Rozsudek není pravomocný a sám Wałęsa televizi Onet před jeho vynesením potvrdil, že se omlouvat nehodlá. „Když prohraju v Gdaňsku, vyhraju ve Štrasburku,“ řekl.

Co vlastně ikonický odborář o předsedovi PiS říkal?

Třicet tisíc zlotých na charitu

Kaczyński žaloval Wałęsu za jeho výroky z posledních let, které pronesl v polských rádiích, televizích či umístil na svůj facebookový profil. V nich několikrát spekuloval o duševní rovnováze Jarosława Kaczyńského, označil ho za spoluviníka pádu vládního letadla ve Smolensku v roce 2010, při němž zahynula skoro celá polská politická a vojenská elita včetně Kaczyńského bratra a tehdejšího prezidenta Lecha. A v neposlední řadě podle Wałęsy oba bratři Kaczyński nechali vytvořit spis polské tajné policie, v němž figuruje první porevoluční polský prezident pod krycím jménem Bolek a donáší v 70. letech minulého století na své kolegy z odborů Solidarita. Kaczyński vše popřel a chtěl omluvu a 30 tisíc zlotých (180 tisíc korun), které by byly věnovány na charitativní účely.

Nakolik se verdikt zamlouvá předsedovi PiS, není zatím jasné. Wałęsa nemusí zaplatit požadovanou sumu, nemusí se ani omlouvat za spekulace o jeho duševním zdraví ani za tvrzení, že on a jeho a jeho bratr Lech stáli za  vznikem fiktivního spisu o Wałęsově spolupráci s tajnou službou PRL.

První setkání polských legend

Legendární podzemní nezávislé odbory Solidarita byly místem, kde se obě osobnosti polského politického života potkaly. V 80. letech, kdy již byl Wałęsa hlavní tváří gdaňských protestů, byl Kaczyński jejich tajemníkem, na konci 80. let byl Kaczyński členem týmu, který vyjednával o ustavení nekomunistické vlády Tadeusze Mazowieckého, po zvolení Wałęsy prezidentem byl vedoucím jeho kanceláře. A pak přišel fatální konflikt a cesty těchto dvou mužů se rozešly. A nejspíš nadobro: „Jestli se usmíříme, tak až na onom světě. Nebo možná ne, jeden bude v pekle a druhý se bude mít lépe,“ řekl před soudní síní Wałęsa.

Regionální volby v Polsku vyhráli vládní konzervativci. Navzdory sporům s EU

Již před vynesením rozsudku právníci odhadovali, že Wałęsa je tím, kdo tahá v tomto soudním sporu za kratší provaz. Advokát Dariusz Pluta v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita poukázal, že Wałęsa ani pro jedno ze svých tvrzení nepředložil sebemenší důkaz, což při vyhlášení rozsudku potvrdila i soudkyně Veronica Klawonn. Navíc soud přihlížel i k faktu, že pečlivost nositele Nobelovy ceny a bývalého prezidenta při výběru slov o jiných osobách musí být mnohem větší než například u novináře. „Úlohou soudu je říci i důležité osobě: Nemáte všechno povoleno," vysvětlil právník Pluta.

Boj i mimo soudní síň

Přetahovaná mezi dvěma těžkými vahami polského politického života nezůstala pouze mezi zdmi gdaňského soudu. Do souboje se zapojili samozřejmě Kaczyńského spolustraníci. „Poláci mohli vidět, jakým trapným způsobem soud v Gdaňsku provádí soudní dokazování. V souvislosti s následnými Wałęsovými invektivami si musíme klást otázku o objektivitě tohoto procesu,“ napsala na Facebooku mluvčí strany Právo a Spravedlnost Beata Mazurek.

Soudkyně Veronica Klawonn to neměla vůbec jednoduché. Novináři z pravicových médií poukázali na to, že se soudkyně účastnila srpnových demonstrací v Gdaňsku proti reformě soudnictví z dílny PiS. Navíc na jedné z pořízených fotografií má na sobě tričko s nápisem Konstytucja – Ústava. Ve stejném triku přišel nyní k soudu i Wałęsa, čímž vyvolal na sociálních sítích hojně sdílený úšklebek na tváři Kaczyńského.

Jaroslaw Kaczyński
Jak umlčet polská média? Repolonizací

„V případě, že soudce nosí stejné tričko jako obžalovaný, a jeho výslech ukazuje, že obžalovaný je ve sporu favorizovaný, pak máme o spravedlnosti samozřejmě určité pochybnosti,“ řekl pro Polský rozhlas Jan Kanthak, mluvčí ministerstva spravedlnosti. Kanthak je přesvědčený, že mají dost podkladů, aby byla soudkyně Klawonn „kvůli podezření z nedostatku nestrannosti“ z případu odvolána. Proti výroku ministerského mluvčího se už ohradila Asociace polských soudců Iustitia: „Považujeme tento výrok za obzvlášť šokující a odsouzeníhodný. Takové prohlášení zástupce výkonné moci je výrazem tlaku na soudce a je v právním státě nepřijatelné.“

Je zatím předčasné spekulovat, ale podle všeho současný rozsudek neuspokojí ani jednu ze stran a nevybíravá kritika na adresu soudkyně bude pokračovat.

Bolek, Jidáš, darebák a bestie

Hodně se před vynesením rozsudku mluvilo v Polsku i o ovlivňování procesu ze strany provládních médií. Na státní televizi TVP Info, která zcela nepokrytě straní PiS, moderátor diskusního pořadu Minęła 20 neusměrnil jednoho z diskutujících, který si nebral servítky při hodnocení Lecha Wałęsy a soudkyně Veroniky Klawonn. Pořad byl odvysílán týden před rozsudkem. Opoziční komentátoři upozorňovali s ohledem na probíhající spor, že to je přinejmenším velmi zarážející.

Bývalý disident Ryszard Majdzik v pořadu Wałęsu, o kterém mluvil pouze jako o agentu Bolkovi, označil za darebáka, který ublížil svým kolegům, národu i Polsku a Jidáše, který se zaprodal, a soudní aparát za kastu, která Wałęsu chrání jako nějakou svatou relikvii. „Pro mě, je tento muže, Bolek, bestií v lidském těle,“ uzavřel svoji nikým nepřerušovanou řeč Majdzik. Institut Lecha Wałęsy označil přístup televize za skandální. „Budeme vyžadovat od jednotlivců a institucí omluvy a odškodnění, a bude-li to nutné, tak i u soudu," napsal na svém profilu Institut.

Kontroverzní polský film Klér rozdělil zemi
Polsko rozetnuto vedví. Může za to kontroverzní film Klér