Šéf polské opozice dnes řekl, že hodlá bránit kříž visící v Sejmu, dolní komoře parlamentu, který se tam nelíbí Palikotovu hnutí (RP). Tento náboženský symbol v Sejmu podle RP porušuje ústavní zásadu neutrality státu ve věci vyznání.

"Je to určitá tradice, určitá hodnota," řekl Kaczyński o kříži. "Ti, kteří ji chtějí ničit, chtějí ničit národ a tomu se my postavíme," vzkázal členům Palikotova hnutí, které se v nedělních volbách nečekaně stalo třetí nejsilnější stranou v Polsku.

Předseda RP Janusz Palikot v úterý v rozhovoru pro televizi TVN24 řekl, že chce s předsedou Sejmu jednat o možném odstranění kříže z jednacího sálu. Pokud by to nepřineslo výsledky, nevylučuje, že se v této věci obrátí na ústavní soud.

Do jednacího sálu Sejmu kříž z ebenového dřeva v noci z 19. na 20. října 1997 pověsili dva poslanci z někdejší Volební akce Solidarita (AWS). Poslanci AWS kříž na stěně za zády předsednictví Sejmu umístili bez jeho vědomí. Na tomto místě křesťanský symbol v jednacím sále zůstal dodnes.

"Neexistuje žádný důvod k tomu, aby byl kříž odstraněn jen proto, že si to přeje skupina šílených lidí," prohlásil Kaczyński, šéf druhé nejsilnější strany v Polsku. Až se sejde Sejm v novém složení, hodlá Kaczyński předložit návrh usnesení, v němž by zákonodárci pravomocným způsobem uznali, že kříž v jednacím sále parlamentu je.

Palikot nemůže počítat s tím, že v tažení proti kříži v Sejmu najde spojence. "Bylo by naprostým výsměchem hesel o moderním státu, jaká Janusz Palikot hlásí, kdyby jeho uskupení svoji kariéru v parlamentu začalo válkou o kříž," myslí si polský premiér Donald Tusk. Moderní stát je podle něho takový, který dokáže klíčové instituce ochránit před dlouhými debatami o vzrušujících, ale zástupných tématech.

"Ocas nebude řídit psa," řekl o Palikotově hnutí Stefan Niesiolowski z konzervativního křídla Tuskovy Občanské platformy. Připomněl, že většina Poláků jsou katolíci a Palikot dostal jen deset procent hlasů.

Palikotovo hnutí v této záležitosti nepodpoří zřejmě ani Svaz demokratické levice (SLD), který se snaží prezentovat jako strana, jíž záleží na tom, aby Polsko bylo světským státem. "Přiznám se, že mě moc nezajímá, co bude dělat ten pobožnůstkář z Bilgoraje (Palikot - pozn. ČTK), který ještě nedávno klečel v čele silně náboženského časopisu," řekl Jerzy Wenderlich z SLD. Připomněl, že jedna z firem patřících Palikotovi před několika lety vydávala dnes již neexistující katolický týdeník Ozon.