Dokument popisuje události jinak, než jak je líčila Přechodná libyjská vláda. Ta tvrdila, že Muammar Kaddáfí a členové jeho konvoje zemřeli při přestřelce s rebely.

Organizace prý viděla videozáznam, z nějž vyplývá, že Muammar Kaddáfí byl dopaden živý, krvácel ale ze zranění na hlavě. Na videu je pak vidět, jak ho povstalci bijí a jak zřejmě utrpěl zranění bodákem do hýždí a silně krvácí. Na záběrech, kdy je Muammar Kaddáfí přenášen do sanitky, se již „zdá být bez života".

Nová zranění

Kaddáfího syn Mutasim byl podle jiných záznamů chycen živý a převezen do Misuráty. Později bylo jeho tělo objeveno s novými zraněními na krku, která ale na prvních záznamech nebyla patrná.

Další důkazy naznačují, že bojovníci z libyjského města Misuráta hromadně popravili nejméně 66 členů Kaddáfího konvoje, kteří byli dopadeni v Syrtě. Někteří Kaddáfího věrní prý měli spoutané ruce.

HRW přirovnává smrt členů Kaddáfího konvoje k válečnému zločinu a požaduje, aby libyjské úřady k této záležitosti takovým způsobem přistupovaly.

Mučili muže

Pro mnoho Libyjců jsou muži, kteří diktátora dopadli, hrdinové, pro jiné vrazi. Že je země i rok po konci války rozdělena, dokládá i případ z léta, kdy stoupenci bývalého režimu unesli a umučili jednoho z mužů, kteří Muammara Kaddáfího dopadli. Po několikatýdenním věznění muž zraněním podlehl. Na pohřeb na konci září přišlo deset tisíc lidí.

Mladík pocházel z Misuráty, která byla jedním z center rebelů. Leží jen 140 kilometrů od Baní Valídu, města, které mají zase pod kontrolou milice stoupenců bývalého režimu. Už v minulosti byla obě města rivaly a současnost není výjimkou.

Když misurátští bojovníci tento týden Baní Valíd napadli, zemřelo při střetech 15 lidí. Současná vláda vyjednává s městem o mírovém předání moci, ale zatím se jí to příliš nedaří.

První rok bez diktátora.