„Samozřejmě nemám právo jen tak odejít. Lid mi svěřil vedení regionu. Je mou svatou povinností tuto důvěru naplnit. Rozhovory o dovolené nechám na jindy,“ napsal Kadyrov v sociální síti.

V sobotu Kadyrov v aplikaci Telegram psal, že si zaslouží od své funkce „pauzu na dobu neurčitou.„Myslím, že nadešel čas, abych (odstoupil od moci),“ prohlásil Kadyrov v přednahraném videu.

Zničený Mariupol, přístav na pobřeží Azovského moře.
Snažil se být neviditelný. Sedmnáctiletý Ukrajinec popsal hrůzy v ruském vězení

„Jsem ohledně toho skeptický. Podobné věci (Kadyrov) říkal už v minulosti,“ uvedl Ivan Klyszcz, odborník na Kavkaz z Institutu politických studií v Estonsku. „Taková prohlášení většinou přicházejí, když chce něco od (ruského prezidenta Vladimira) Putina, třeba jen to nejmenší vyjádření podpory,“ dodal Klyszcz.

V neděli Putinův mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml počítá s tím, že Kadyrov zůstane v čele Čečenska, připomněl Interfax.

Blízké vztahy s Putinem 

Pětačtyřicetiletý Kadyrov vládne v Čečensku železnou rukou už od roku 2007. Čečenský vůdce je jednou z nejmocnějších osob v Rusku a má blízké vztahy s prezidentem Putinem. Naposledy se oba muži setkali 5. srpna v Soči.