Zdánlivě absurdní projekt prvního muže Čečny, obviňovaného opozicí z únosů, vražd a porušování lidských práv, má na nestabilní území ruského Kavkazu soustředit více turistů a tudíž více peněz.

Ze zaostalých míst, ne náhodou až dosud přezdívaných „teroristán“, se podle vlády v Grozném stane symbol prosperity a míru – ukázka toho, že Čečensko je po letech válčení a svárů zase bezpečné a pro investory z ciziny ekonomicky zajímavé.

Jak ale upozorňují zahraniční média v čele s americkým deníkem Washington Post, ve stejnou dobu byl v Čečensku zatčen šéf místní odbočky hnutí Memorial, jedné z nejstarších ruských lidskoprávních organizací. Ojuba Titijeva zatkli kvůli údajnému nálezu marihuany v jeho autě.

V jihoruské Nazrani, metropoli sousedního Ingušska, pak neznámí pachatelé podpálili pro výstrahu tamní kanceláře Memorialu. Kadyrovův režim členy této organizace označuje za agenty placené Západem.

Memorial vydává zprávy o únosech a mučení, k nimž má v Čečensku docházet. Přinesl také informaci, že jen za minulý rok bylo v Čečensku uvězněno a mučeno přes sto homosexuálů.

Tisková konference ve stanu na vrcholu zbrusu nového lyžařského areálu, ležícího na úpatí 4000 metrů vysoké hory u hranice s Gruzií, se podle Washington Postu nesla ve znamení tohoto „problému“.

Jak řekl novinářům čečenský ministr informací Džambulat Umarov, „vláda v Čečně není tak hloupá, aby potřebovala Titijevovi podstrkovat do auta narkotika. Existuje milion jiných způsobů, jak někomu zavřít ústa. Každý má svou kariéru, rodinu, finance…“

Zatím jezdí jenom jedna lanovka

Zástupci médií, přítomní bombastickému otevření Kadyrovova zimního areálu poblíž vesnice Veduči, si všímají ostrého kontrastu mezi tímto projektem a skutečnou situací v zemi.

Pro vysněný komplex vyhradil čečenský vládce v okolních horách 800 hektarů plochy. Po plánovaných sedmnácti sjezdovkách o celkové délce 15 km se má v jednom dni prohánět až 12 tisíc lyžařů. Zatím je však provozu pouze jedna sedačková lanovka, ani ne kilometr dlouhá.

Zahájení provozu ski-areálu u vsi Veduči

Kadyrov ale při slavnostním otevření veřejně přislíbil, že už příští měsíc bude v resortu otevřen luxusní hotel o kapacitě 400 lůžek. Provoz tu zahájí dvě desítky nových horských chat, a dokonce zde mají fungovat lyžařské školičky pro nejmenší.

Výrobu energie zajistí malá vodní elektrárna, hotova prý bude i přistávací plocha pro helikoptéru.

To vše z peněz Ruslana Bajsarova, byznysmena z Moskvy, narozeného v Čečensku. Rozpočet se odhaduje na 12 miliard rublů (asi 280 milionů eur).

Státní rozvojová společnost s názvem Lázně severního Kavkazu má však mnohem větší plány, do jejichž realizace hodlá investovat až 10 miliard eur.

V Dagestánu, Severní Osetii, Adygejsku, Kabardino-Balkarii a dalších republikách ruského Kavkazu by měly v příštích letech vyrůst ještě nákladnější centra zimní turistiky.

To ovšem předpokládá, že se počet návštěvníků těchto oblastí mnohonásobně zvýší. Zatím jezdí na severní Kavkaz jen přibližně 4000 lyžařů ročně, což je podle tamního tisku zoufale málo.