S požárem se podle webu BBC během noci potýkalo zhruba 500 hasičů, jejich velitelé ale přiznali, že to byl zbytečný boj. Požár se díky silnému větru rozšířil na 12 a půl tisíce hektarů území během několika hodin.

„Vyhlídky na postup požáru nejsou dobré. Opravdu, Matka příroda to rozhodne,“ řekl reportérům velitel hasičů v okresu Ventura Mark Lorenzen.

Obyvatelé Santa Pauly a Ventury dostali evakuační zprávu skrze své telefony a od záchranářů, kteří chodili od domu k domu. BBC uvádí, že jeden člověk zemřel během toho, co se snažil uprchnout před ohněm. Jeden hasič byl údajně zraněn.

Zničeno bylo na 150 budov a více než 260 tisíc lidí zůstalo bez elektrického proudu.

Požár údajně vznikl poblíž Thomas Aquinas College ve městě Santa Paula zhruba v 18 hodin místního času (02:00 SEČ). Podle údajů školy bylo evakuováno všech 350 studentů a zaměstnanců. Oheň se následně rozšířil díky silnému větru, který dosahoval 115 kilometrů v hodině.

V posledních měsících sužovaly požáry Kalifornii často. V říjnu při nich zahynulo nejméně čtyřicet lidí, když v některých částech severní Kalifornie postihl oheň vinařské regiony. Při požáru bylo také zničeno na 10 tisíc budov.