New York je to nejpřívětivější místo na světě, zvláště jste-li opuštěnou čivavou z Kalifornie, píše agentura AFP.

Patnáct těchto malých psíků se široce otevřenýma očima, známých tím, že se skrývají v kabelkách Paris Hiltonové nebo jiných hollywoodských hvězd, se tento týden stalo Newyorčany, když se je podařilo zachránit na západním pobřeží, kde už je lidé nechtějí.

Převoz zvířátek se uskutečnil z iniciativy Americké společnosti pro předcházení krutosti na zvířatech (ASPCA), která konstatovala, že v Kalifornii čivavy lidé stále častěji ponechávají jejich osudu.

Ředitelka dobrovolnické služby společnosti Diane Wilkersonová soudí, že na vině je změna módy v Hollywoodu a ekonomická krize. Avšak v New Yorku jsou „malí psíci velmi v oblibě, proto jsme si řekli, že se sem převezeme“, říká.

Stěhování s luxusem

Záchranné operace se uskutečnily s luxusem, na nějž jsou zvířátka zvyklá. Patnáct čivav cestovalo ze San Franciska na palubě letadla společnosti Virgin America a dorazilo přímo do sídla ASPCA na Manhattanu.

Ve středu bylo jedenáct z nich připraveno vybrat si nového páníčka. Více než stovka Newyorčanů čekala i přes mrazivé počasí ve frontě, aby zkusila své štěstí, někteří z nich, kteří přijeli už v osm hodin ráno, čekali čtyři hodiny.

„Staly se slavnými. Viděl jsem je na několika televizních programech,“ prohlašuje dvaašedesátiletý ruský imigrant Oleg, který je ve frontě první. „Můj pes bude mít štěstí,“ zdůrazňuje. „Bude žít se mnou a spát blízko mé postele.“

Čivava zdarma je lákavá

Jednadvacetiletá Amoura Leighová, s bojovně vztyčenými růžovými vlasy, růžovým obočím a kruhem v dolním rtu, má grandióznější plány. Tvrdí, že čivavy jsou dokonalí domácí mazlíčci. „Mají rádi, když je lidé nosí, a já je ráda nosím, oblékám. Dám mu náhrdelník z nepravých diamantů, ó ano!“ říká nadšeně.

Čivava v obchodě stojí od 700 do 1400 dolarů (asi 12.600 až 25.200 Kč), tvrdí uchazeči o adopci. Získat psíka zdarma je tedy velmi lákavé.

Přestože jsou čivavy maličké, vyžadují mnoho pozornosti. „Nejsou to doplňky k šatům,“ zdůrazňuje Wilkersonová. „A jejich majitelé se nudí, když přitažlivost nového pomine.“

Navíc má zvíře charakter. „Jsou to velcí psi ochranáři. Mohou se pokusit i kousnout,“ říká pětačtyřicetiletá Mari Anna Ficová, která rovněž čeká ve frontě. „Rádi si také pyšně vykračují, vědí, že jsou hezcí,“ dodává.

Nenávidím čivavy, chovejte pitbully!

ASPCA uchazeče žádá, aby vyplnili dotazník o 18 bodech, v němž mají odpovědět na otázky, co od psa očekávají: zda si má hrát s dětmi, aportovat, hlídat dům…

Poté se psi a jejich potenciální majitelé setkají pod bdělým dohledem zaměstnanců společnosti.

Pak jde vše velmi rychle. Oleg nedostal čivavu, kterou chtěl, a rozčiluje se, jeden z pracovníků ASPCA se ho snaží uklidnit na chodbě plné lidí a psů.

Později jsou představeni čtyři psíci. „Sherlock má problém s enzymy a musel navštívit zubaře,“ říká jeden ze zaměstnanců. Upřesňuje, že o zvíře pečuje veterinář společnosti a že bude k dispozici během několika dní.

Oleg si nakonec vybral Tinu, čivavu s tmavou srstí. Zatímco několik šťastlivců odchází se svým novým nejlepším přítelem, jeden řidič autobusu křičí ze svého okénka: „Nenávidím čivavy, chovejte pitbully!“