„Kvůli podezření, že se dopustili sabotáže, jsem se rozhodl podat trestní oznámení na ministra vnitra Kaliňáka, prezidenta policejního sboru a ředitele národní protikorupční jednotky,“ prohlásil Špirko.

Špirko pracuje na úřadu speciální prokuratury, jež na Slovensku řeší nejzávažnější kriminální případy. Mezi svými kolegy se těší pověsti tvrdohlavého člověka se silným smyslem pro spravedlnost, píše slovenský zpravodajský web trend.sk.

Jako prokurátor kdysi sepsal trestní oznámení, jež se týkalo možného uplácení Roberta Kaliňáka i tehdejšího ministra financí Jána Potočiara při zadávání veřejné zakázky. Následně byl ale obviněn, že vytvářel tlak na nejmenovaného svědka, a spisy mu byly odejmuty.

Slovenská prokuratura později Špirkovo obvinění zrušila. „Trestní stíhání mě jako prokurátora mohlo být účelové,“ sdělil nyní Špirko slovenským médiím s tím, že disponuje důkazy o tom, že jeho diskreditaci nařídil Kaliňák. Podrobnosti ale odmítl prozradit. 

Podle poslance Igora Matoviče se v případě veřejné zákazky, o níž se zmiňuje Špirko, propralo přibližně 200 miliónů eur (asi pět miliard korun).

Ministr vnitra Robert Kaliňák, který na Slovensku v posledních dnech čelí stále silnějšímu tlaku, nejnovější obvinění označil za „hon na čarodějnice“. „Ve slovenské politice se pohybuji dlouhá léta, ale takto absurdní tvrzení jsem dlouho neslyšel,“ uvedl.

V souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové požaduje Kaliňákovu rezignaci slovenská opozice i koaliční partner Smeru, strana Most-Híd. Šéf poslaneckého klubu strany Smer Martin Glváč ale ve čtvrtek úvahy o Kaliňákově odchodu odmítl.