Záměr v pátek potvrdily aerolinky American, Delta i United a několik dalších menších leteckých společností. „Máme velmi rozličnou základnu zákazníků. Tento krok bude vřele přijat a jsme rádi, že ho můžeme podniknout,“ uvedl tiskový mluvčí American Airlines Matt Miller.

Airbus A380 společnosti Qatar Airways
Konec obra, dvoupodlažní Airbus A380 se neuchytil. Čím je letoun výjimečný?

United Airlines zajdou ještě o krok dál a zákazníkům umožní pohlaví neuvádět vůbec. „Chceme zajistit, aby se všichni naši zákazníci cítili pohodlně bez ohledu na to, jak sami sebe identifikují,“ sdělila mluvčí společnosti Andrea Hiller.

Skupiny bojující za lidská práva novinku vítají. „Je to významný krok vstříc nebinárním lidem, kteří už nebudou při rezervaci letenek a právní identifikaci čelit nesouladu a vnitřnímu rozporu,“ uvedl Beck Bailey z organizace Human Rights Campaign.

Nebinární doklady

Americká agentura po bezpečnost letového provozu doporučuje, aby cestující používali jméno, pohlaví a datum narození, které mají uvedeno v oficiálních identifikačních dokumentech. Firmy působící v oblasti letecké dopravy v nedávné době přijaly nový standard, který určuje jak jednat se zákazníky s nebinárními doklady. Dokument, který není právně závazný a slouží spíše jako vodítko, začne platit 1. června.

Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 společnosti Lufthansa
Pasažér úmyslně zmeškal let. Lufthansa ho teď zažalovala u soudu

Baily reportérům sdělil, že si sice není vědom případu, kdy by nebinární osoba byla kvůli své identifikaci vyloučena z přepravy, avšak obavy, že by k něčemu takovému mohlo dojít, způsobuje značný stres.

Americké aerolinky společně s Mezinárodní asociací letecké dopravy uvedly, že změna umožní společnostem vyjít vstříc mezinárodnímu právu které stanovuje, že informace na letenkách musí souhlasit s těmi, které jsou uvedené v cestovních dokladech. Až doposud totiž lidé s nebinárními doklady neměli příležitost na letenku uvést správný údaj.

První průkopníci

Vůbec prvním americkým státem, který svým občanům umožnil na identifikační doklady uvést jiné než dvě běžná pohlaví, se v roce 2017 stal Oregon. V současné době tuto možnost nabízí sedm z 50 států USA.

Boeing 787 společnosti American Airlines.
Chtěl letět opilý. Pilota American Airlines zatkli na letišti v Manchesteru