Agent ruské vojenské rozvědky GRU přicestoval do Británie na falešné jméno Sergej Fedotov ve stejný den jako dva další, kteří se v Salisbury neúspěšně pokusili zavraždit bývalého špiona Skripala nervovou látkou novičok. Měl zarezervován stejný let zpět do Moskvy, podle zjištění deníku však svůj let na poslední chvíli zrušil a z Británie nevycestoval.

Ruská hra Naši v Salisbury
Rusové si střílí z otravy Skripala. Nová stolní hra nabízí výlet do Salisbury

Není jasné proč, avšak podle deníku se tím zvyšuje pravděpodobnost, že Fedotov v Británii zůstal minimálně několik dnů po použití armádního jedu proti Skripalovi. „Stále se může pohybovat po Británii,“ řekl deníku nejmenovaný zdroj. Zůstat mohl proto, že zjistil, že Skripal pokus o otravu přežil.

Podíl Fedotova

Fedotovův falešný pas se lišil pouhými několika čísly od dokladů Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Podobal se také tomu, který používal jiný agent GRU Eduard Šišmakov, obviněný z podílu na neúspěšném pokusu o puč v Černé Hoře. Později vyšlo najevo, že Petrov a Boširov byli ve skutečnosti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, oba vyšší důstojníci GRU.

Ruslan Boširov a Alexander Petrov (vpravo)
Kreml kritizuje sankce proti travičům Skripala. Špatné rozhodnutí, říká Peskov

Pravá identita ani role Fedotova v travičském pokusu dosud nebyla objasněna. Podle jedné z teorií byl tím, kdo z Ruska novičok přivezl a předal ho oběma kolegům z GRU. Zatímco Miškin a Čepiga byli zachyceni průmyslovými kamerami v den útoku, snímky Fedotova chybí, neboť pravděpodobně do Salisbury, kde se pokus o otravu odehrál, nikdy neodjel.

Chybí stopy

Dříve se rovněž pracovalo s verzí, že Fedotov byl v Anglii na průzkumné misi, která měla monitorovat pohyb Skripala, který britské rozvědce MI6 prodával informace o ruských tajných službách.

Podle ruského serveru Fontanka.ru v archivech, databázích či na sociálních sítích nejsou po Fedotovovi žádné stopy. Na své jméno v Rusku nevlastní žádný majetek, vozidlo ani telefon. Podle záznamů agent navštívil Spojené království v roce 2016, 2017 a 2018.

S Miškinem letěl také do České republiky, podle britského deníku očividně s úmyslem sledovat Skripala, který údajně předával informace českým tajným službám. Je možné, že plukovník Skripal, který žil po výměně odhalených špiónů v roce 2010 v Británii, byl cílem agentů GRU alespoň čtyři roky.

Obvinění Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Rusko chystá zákon na ochranu informací. Má zabránit únikům dat o špionech