Kandidátka demokratů na prezidentku Spojených států amerických Kamala Harrisová zvolila sázku na jistotu. Mezi favority na post viceprezidenta si vybrala toho méně kontroverzního, byť podle mnohých méně zajímavého a dynamického kandidáta. Šedesátiletý guvernér Tim Walz je podle většiny komentátorů sázkou na jistotu, podobnou státu, kterému vládne.
Minnesota je nejsevernějším státem USA s pěti miliony obyvatel, z nichž velkou část tvoří přistěhovalci ze Švédska, země bez vysokých hor, zato se spoustou lesů a jezer a v zimě s jistotou pořádné nadílky sněhu.
Walz, který se vypracoval ze skromných poměrů, kdy začínal jako učitel na státních školách a roky sloužil v Národní gardě, je podle jednoho amerického komentátora vedle právničky Harrisové prototypem „chlápka, který vám dokáže opravit auto“.
Současně velká část médií připomíná, že jeho věta o republikánských soupeřích Donaldu Trumpovi a Jamesi Davidovi Vanceovi „Ti lidé jsou prostě divní,“ je zatím vůbec nejúspěšnějším sloganem demokratů v prezidentských volbách.
Kliďas ze severu
Ve své domovské Minnesotě zavedl Walz díky svým vyjednavačským schopnostem mnoho sociálních reforem, jako například bezplatné školní stravování, rozšíření kroků v boji proti změně klimatu, snížení daní pro střední třídu a rozšíření placené dovolené.
Proto jeho volbu označují americká média a komentátoři jako krok ke středovým a levicovým voličům, ale s omezenou možností přetáhnout některé republikánské voliče na stranu Harrisové. „Tim Walz není typ toho nenávistného, útočného, agresivního politika. On je z Minnesoty a tam je politická kultura trochu konsenzuálnější,“ uvedl amerikanista Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„V tom Walz hodně doplní Kamalu Harrisovou a demokratickou kandidátku, která bude v kontrastu s v podstatě agresivně nenávistným republikánským přístupem,“ řekl Kozák pro Český rozhlas.
Současná viceprezidentka Harrisová, která stále ještě není ani oficiální kandidátkou demokratů na prezidentku, volební sjezd se totiž koná až za dva týdny, má teď mnoho výhod na své straně. Po odstoupení prezidenta Joe Bidena z kampaně se pozornost médií upřela na ni a výběr Walze ji ještě zvýšil. Během krátké doby se Harrisové podařilo obrátit vývoj volebních preferencí a ve většině celostátních průzkumů už o několik procent nad Trumpem vede. Fivethirtyeight.com já dává náskok 45,5 : 43,5, Economist 47 : 46 a RealClearPolitics 47 : 46,8.
Rozhodne se až na podzim
Při tak těsném výsledku a v americkém systému volitelů však není celkový počet hlasů rozhodující, Hillary Clintonová na počet voličských hlasů Donalda Trumpa o víc než dvě procenta hlasů porazila. Přesto se prezidentem stal Trump. Proto jsou klíčové volební preference v několika státech USA, kde je poměr voličů demokratů a republikánů téměř vyrovnaný. Ve většině z nich se Harrisové ještě nepodařilo tento poměr obrátit.
Změnit to může právě probíhající turné, které po nich s Walzem podniká. Dalším zásadním faktorem pak bude vývoj ekonomiky USA, který, jak se zdá, začíná zpomalovat. A čeká se také na září, kdy se Američané vrátí z dovolených.
Proto i demokratům naklonění komentátoři uvádějí, že zdaleka nic není rozhodnuto. „Trump a jeho kampaň mají dostatek času na to, aby se opět postavili na nohy, nebo aby Harrisová udělala nesprávné kroky, které otočí věci zpět směrem k republikánům. Je však jasné, že Trump je otřesený a že jeho obvyklé triky urážek a invektiv nefungují. Ve skutečnosti klidný úsměv Harrisové kampaně způsobuje, že Trumpova krutost vypadá hůře než kdy předtím. Proto se jej drží nálepka divný. Pro mnohé je to už trochu únavné,“ uvádí Rex Huppke, komentátor největšího amerického deníku USA Today.
Zároveň ale většina komentátorů dodává, že Harrisové a demokratům nyní prostě „fouká vítr do plachet“.
Prezidentské volby v USA se konají 5. listopadu.