Petra Lászlóová, která kvůli svému činu přišla o práci, se za útoky proti běžencům omluvila, i když se opakovaně snažila obhájit. Podle soudce ale prokázaná fakta odporují její verzi, že na okamžik podlehla panice a pocitu ohrožení.

Rozsudek si odsouzená vyslechla v Budapešti prostřednictvím videa. Se slzami v očích přitom tvrdila, že se stala obětí nenávistné kampaně a že čelí výhružkám smrtí.

Čtěte také: Maďarská kameramanka, jež podrážela nohy běžencům, chce do Ruska

Incident se odehrál v září 2015. Lászlóová tehdy působila v ultrapravicově orientované televizní stanici N1TV, blízké krajně nacionalistické straně Jobbik. Video zachycující její útok se dostalo na sociální sítě a vyvolalo v Maďarsku i v zahraničí skandál. Měsíc po incidentu se Lászlóová ruským novinářům svěřila, že po příhodě na hranicích se její život zhroutil a že uvažuje o emigraci do Ruska.

Zdroj: Youtube

Prokurátor sice potvrdil, že Lászlóová na běžící uprchlíky skutečně zaútočila, ale usoudil, že její chování nelze hodnotit jako rasově motivované.

Muž s dítětem v náručí byl později identifikován jako syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsen. Vystěhoval se do Španělska, kde ho zaměstnala jedna ze sportovních škol.

Přes Maďarsko předloni v létě putovalo dál do Evropy téměř 400.000 imigrantů. Premiér Viktor Orbán na situaci zareagoval výstavbou plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Čtěte také: Omluvila se. Policie vyslechla kameramanku, která kopala do běženců