Pokuta se uděluje „kvůli nedostatečné transparentnosti a nesprávným informacím o tom, kdo poskytl půjčky. Leave.EU na žádost nevysvětlila původ 97 plateb, které celkem čítaly 80 224 liber,“ uvádí britská komise pro kontrolu financování politických kampaní. Informoval o tom server BBC.

Podle šéfa komise Boba Posnera se jedná o „závažný trestný čin“. Uvedl také, že je zklamán, že jeden z klíčových hráčů v referendu porušil pravidla.

Šéfku kampaně Liz Bilney podezřívá policie z toho, že „vědomě a bezohledně podepsala falešnou deklaraci, podle které se výdaje za kampaň měly po referendu vrátit“. 

Podle ní je však akce „politicky motivovaným útokem na brexit“.

Kampaň překročila zákonem stanovený limit nejméně o deset procent. 

V soupisu nebyly například uvedeny peníze od amerického marketéra Goddarda Gunstera. Kampaň také nepřesně uvedla informace o třech úvěrech, které dostala od svého zakladatele.

Leave.EU založil britský obchodník a lobbista Arron Banks, velký zastánce brexitu. Jeho projekt společně s kampaní Vote Leave silně ovlivňoval veřejné mínění Britů. Výrazně je podporoval Nigel Farage, který je předsedou Strany nezávislosti Spojeného království. Kampaně se tešily rovněž podpoře konzervativní strany a některých labouristů.