Spojené státy požádaly minulý měsíc Ottawu, aby poskytla azyl třem ze 17 čínských Ujgurů uvězněných na Guantánamu, řekl v pátek agentuře AFP mluvčí kanadského ministerstva přistěhovalectví. Kanadská vláda už dostala podobnou žádost od vlády předchozího prezidenta George Bushe.

„Postoj Kanady zůstává nezměněn: žádali nás o to dvakrát a my jsme jim dvakrát řekli ´ne´,“ řekl mluvčí. Dodal, že podle kanadských zákonů cizí občané, kteří byli členy teroristických organizací, anebo se podíleli na teroristických činech, nemohou být do Kanady vpuštěni.

Kanada se tak připojila k Německu a Austrálii, dvěma dalším významným spojencům USA, kteří odmítli pomoci USA a postarat se o vězně z Guantánama.

Čínští Ujgurové byli zatčení v Afghánistánu a v roce 2002 přepraveni na Guantánamo. Postupně byli z obvinění očištěni, a to jak Pentagonem, tak ministerstvem spravedlnosti, ale Kongres USA odmítl, aby mohli vstoupit na území USA.

Americký prezident Barack Obama má v úmyslu zavřít Guantánamo do konce ledna příštího roku. Požádal své západní spojence, aby mu v této záležitosti pomohli, a přijali asi 50 vězňů, které Washington mezitím zbavil všech obvinění.