Bisfenol A je součástí 90 procent všech plastových materiálů. Vyrábí se z něj obaly na většinu potravin i nápojů. Přitom enviromentalistické skupiny i lékaři stále upozorňují, že způsobuje řadu zdravotních problémů.

Při konzumaci se totiž dostává do organismu a tam se pak chová stejně jako estrogen. Narušuje tak například hormonální systém, u dětí spouští předčasnou pubertu, hyperaktivitu nebo obezitu. Podle listu Science News také zvyšuje riziko vzniku cukrovky a rakoviny prostaty nebo prsou.

„Pro děti je proto velmi nevhodné, aby přicházely do styku s takovým materiálem,“ uvedl Clement a dodal, že nejvíc nebezpečné je, když rodiče nalévají do těchto kojeneckých lahví horkou vodu. „To by nikdy neměli dělat,“ řekl.

Právě při zahřívání se totiž látka vznikající reakcí fenolu a acetonu uvolňuje nejvíce.

O zákazu bisfenolu A se už v Kanadě mluvilo na konci roku. Skupina rodičů spolu s organizacemi zabývajícími se ochranou dětí požadovala zákaz této látky v Ontariu. Tamější premiér ale nakonec řekl, že vše ještě nechá prověřit týmem odborníků. Teď se mluví o zákazu v celé zemi.

Chemický průmysl se však brání. Látka prý vůbec nebezpečná není. Kanadský ministr zdravotnictví ale namítá, že je lepší mít jistotu, než pak něčeho litovat.

To se potvrzuje zejména ve chvílích, kdy se odhalí, že v nějaké sérii zboží je více chemikálií, než povolují normy. V České republice se na takový případ přišlo například v roce 2005. Hlavní český hygienik tehdy konstatoval, že je v sadě kojeneckých lahví dvěstěpadesátkrát více ftalátů, než kolik činí norma.