McArthur se přiznal ještě před tím, než 4. února předstoupí před soud, který se už případem zabývá. „Já a můj vyšetřovací tým jsme potěšeni tím, že se pan McArthur dnes přiznal a ušetřil tím místní lidi a ty, kteří oběti znali, zdlouhavého procesu,“ uvedl policejní vyšetřovatel David Dickinson. „Věřím, že to je nejlepší výsledek pro rodiny a komunitu,“ dodal vyšetřovatel. 

Sexuální podtext

Pachatel se zaměřoval na homosexuály a přiznal, že jeho vraždy měly sexuální podtext. Většina z jeho obětí pocházela z Gay Village, čtvrti v Torontu, která je známá tím, že v ní žijí převážně homosexuálové. Některé z jeho obětí byly zabity při sexuálním útoku. Mnozí z nich byli přistěhovalci z jižní Asie nebo z Blízkého východu, s nimiž se McArthur seznámil přes internet. 

Vlakové nádraží ve městě Tivim, kde našli pořezaného mladíka ležet.
Čech byl v Indii souzen za vraždu kamarádky. Utekl přes Nepál do Prahy

Prokurátor Michael Cantlon před soudem uvedl, že si McArthur své oběti také fotografoval a schovával si některé jejich šperky. Vrahův motiv znám není. „Nevím, jestli budeme někdy vědět proč,“ řekl vyšetřovatel Dickinson.

Zahradník po vraždě těla rozporcoval, přičemž některé z částí ukryl v květináčích a další pak zakopal na zahradě u domova důchodců, o kterou se staral. Policie zahájila masivní vyšetřování. Podle BBC šlo o jednu z největších akcí v historii torontské policie. Detektivové prohledali desítky nemovitostí a zkoumali i odložené případy, které byly několik let staré. 

„Jde o skutečného sériového vraha“, uvedl loni při dopadení McArthura detektiv Hank Idsinga. „Město Toronto nikdy nic takového nezažilo. Vynaložili jsme všechny prostředky a metody, které máme. Nazval bych to bezprecedentním druhem vyšetřování,“ dodal. Policie na něj však dlouho nemohla přijít. Zlom přinesl až kalendář jedné z obětí, která si do něj v den zmizení zapsala jméno Bruce. Z toho policisté vydedukovali, že oběť možná svého vraha znala.

U McArthura posléze našli stopy DNA po čtyřech zmizelých mužích. V jeho pokoji následně objevili sportovní tašku, kde se nacházelo lano na bungee jumping a další provazy, chirurgické rukavice či injekční stříkačky. Některé oběti zabil spoutané.

Dopaden po osmi letech

Prvními zavražděnými byli v roce 2010 Skadaraj Navarathnam a Abdubasir Faizi. McArthur byl však dopaden až v rámci vyšetřování zmizení Andrewa Kindaana a Selima Esena, kteří zmizeli v roce 2017. „Myslím, že je to velká úleva, protože máme nyní odpověď na to, kdo za to může. Komunitě to dává klid a pomáhá celou tuto hrůzu uzavřít,“ řekl CNN Haran Vijayanathan, výkonný ředitel Aliance pro jihoasijskou prevenci proti AIDS, který v oblasi působil.

Starostu Gdaňsku Pavla Adamowicze pobodal útočník
Vrah gdaňského starosty byl extremista a úřady to věděly, tvrdí polská média

Právě torontská homosexuální komunita si totiž stěžovala, že policie se případu zmizení jejích členů dostatečně nevěnuje a muž byl tak dopaden po dlouhé době. 

Někteří pro CNN uvedli, že muže ve čtvrti Gay Village několikrát potkali. „Vypadal mile, mnozí pak řekli, že by ho nikdy z něčeho takového nepodezřívali,“ řekl čtyřiapadesátiletý Paul Ciantar. „Vypadá to jako Santa Claus, neškodně, což mu v těchto činech nepochybně pomohlo,“ dodal Ciantar. Podle serveru Agincourt Mall McArthur o Vánocích jako Santa Claus dokonce pracoval, a to v obchodním domě ve Scarborough. 

Muži za každou vraždu hrozí doživotí. O případné propuštění by si v případě odsouzení tak mohl požádat až v 91 letech.

Bývalý majitel azylového domu, který týral migranty.
Šéf azylového domu v Německu šikanoval a ponižoval migranty. Dostal podmínku