Do prezidentských voleb zbývá něco přes měsíc, kdy plánujete odstoupit? Tak zněla poslední otázka únorového rozhovoru Zuzany Čaputové pro nejčtenější slovenský týdeník Plus 7 dní. Čaputová tehdy prohlásila, že počká do konce února. A že kdyby to v tu chvíli vypadalo, že do druhého kola by mohli kvůli tříštění demokratických sil „postoupit dva kandidáti opačných hodnot než jsou moje“, tak by se z boje o prezidentský post stáhla. A podpořila kandidáta, se kterým by byla „hodnotově v souladu“.

Zuzana Čaputová
Čaputovou ohrožuje Mečiar. Pojistka v ústavě může způsobit krizi

Jenže průzkumy z konce února ukázaly, že je to právě Čaputová, místopředsedkyně nové mimoparlamentní strany Progresivní Slovensko, a ne nominant nejsilnější opoziční strany Svoboda a Solidarita Robert Mistrík, kdo má ve veřejnosti největší podporu. Stačilo totiž pár debat a mnohem lidštěji působící Čaputová v průzkumech nad Mistríkem vystřelila nahoru. A Mistrík mužně oznámil konec kandidatury a vyzval k podpoře Čaputové. Ta potom v posledních průzkumech, které bylo možné vzhledem k dlouhému moratoriu zveřejnit, vystoupala až nad padesát procent. 

A Slovensko se začalo vážně bavit o tom, zda nejednoznačně napsaná ústava umožňuje zvolit hlavu státu už v prvním kolem většinou hlasů zúčastněných voličů. Na rozdíl od Mistríka ale další podobně orientovaní kandidáti – šéf Mostu-Híd Béla Bugár a bývalý katolický disident František Mikloško – neodstoupili. Proto není šance na zisk nadpoloviční většiny hlasů Čaputové už v prvním kole velká.

Maroš Šefčovič.
Prezidentský kandidát Slovenska Maroš Šefčovič: Jsem veteránem boje proti kvótám

V předvolebních debatách, jež skončily ve středu, Čaputová jako by kontrolovala náskok, který získala. Nešla do velkých střetů, ale jasně formulovala své postoje. Včetně těch, které jsou v prostředí katolické části Slovenska kontroverzní, jako je registrované partnerství homosexuálů a možnost, aby mohli adoptovat děti. „Mé názory jsou jasné, ale jako prezidentka bych je aktivně neprosazovala,“ uváděla ale diplomaticky Čaputová.

Právnička z Pezinku

Od minulého roku rozvedená matka dvou dcer (15, 18) žije ve vinařském městě Pezinku nedaleko Bratislavy. Právě tady bojem proti plánované skládce zahájila před lety dráhu politické aktivistky a posléze političky. Právnička s ročním příjmem přes mi-lion korun vstoupila naplno do politiky loni, kdy se stala dvojkou strany ProgresivníSlovensko. Popularita strany dnes překračuje 5% hranici vstupu do parlamentu.

Čaputová, která v debatách vystupuje profesionálně i lidsky, říká jasně, že je reprezentantkou sil, které chtějíporazit vládnoucí Směr Roberta Fica. Sil, které nabraly druhý dech po vraždě novináře Jána Kuciaka a demonstracích Za Slušné Slovensko. Chce pokračovat i v práci Andreje Kisky, který se na stranu demonstrantů postavil. „Prezident Kiska je pro mě inspirací,“ říká jasně.

Zuzana Čaputová
Sázkové kanceláře mají jasno. Slovenskou prezidentkou bude Čaputová