Marylandská firma Navistar zabývající se přímým marketingem oznámila, že propustila zaměstnance, který byl v poničeném Kapitolu vyfotografován s identifikačním průkazem společnosti na krku.

"Ačkoli podporujeme právo všech zaměstnanců na pokojné a zákonné uplatňování svobody projevu, žádný zaměstnanec, u nějž se prokáže nebezpečné chování ohrožující zdraví a bezpečnost ostatních, již od společnosti Navistar Direct Marketing žádnou pracovní příležitost nedostane," uvedla společnost ve svém prohlášení pro CNN. Jméno zmíněného bývalého zaměstnance neuvedla.

Právník skončil v pojišťovně

O práci přišel také texaský právník Paul Davis, který působil v pojišťovně Goosehead Insurance. I jemu se staly osudnými videozáběry z Kapitolu. Na jednom z nich byl zachycen, jak prohlašuje: "Snažíme se všichni dostat dovnitř do Kapitolu, abychom to zastavili." 

Davis se později na svém Facebooku pomocí funkce "Facebook stories" hájil, že celou dobu pouze "pokojně demonstroval" a nesnažil se do budovy násilně vniknout. "Když jsem řekl, že se snažíme dostat do Kapitolu, myslel jsem tím, že chceme jenom protestovat. Ne že máme jednat nějak násilně," poznamenal Davis.

Na oficiálním twitterovém účtu pojišťovny se ale i přesto objevil ve čtvrtek lakonický tweet: "Právní zástupce Paul Davis již není zaměstnancem společností Goosehead."

Podle CNN není zřejmé, zda Davis firmu opustil sám, nebo byl propuštěn. Právník sám na žádost reportérů o komentář nereagoval a telefonování do firmy skončilo přesměrováním na zprávu ve hlasové schránce, která pouze opakovala informaci, že zaměstnanec Goosehead, zapojený do událostí kolem Kapitolu, již není ve firmě zaměstnán.

Profesor rezignoval raději sám

Rezignovat na své místo externího profesora Vysoké školy svatého Vincenta musel také Rick Saccone, bývalý pensylvánský státní zástupce. Škola začala jeho angažmá v nepokojích přešetřovat poté, co na svůj Facebook nasdílel záběry sebe sama během středečních protestů před Kapitolem.

"Doktor Saccone nabídl v souvislosti s tímto vyšetřováním svou rezignaci a my jsme ji s okamžitou platností přijali. V žádném případě již nebude spojován s Vysokou školou svatého Vincenta," uvedl mluvčí školy Michael Hustava v prohlášení poskytnutém CNN.

"Rozhodl jsem se rezignovat kvůli škole, strávil jsem v ní 21 let," řekl Saccone zpravodaji Tribune-Review. "Nechtěl jsem, aby ji celá ta hrozná mediální mela nějak poškodila. Řekl jsem si, že bude lepší, když odejdu." 

K videím zachycujícím dění před Kapitolem, která zveřejnil na svém Facebooku, nicméně Saccone uvedl, že šlo o pokojné shromáždění podle prvního dodatku ústavy (tento dodatek zajišťuje americkým občanům svobodu vyznání, tisku, projevu, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd, pozn. red.).

S jeho slovy se však zdá být v určitém rozporu video, které sdílela pensylvánská senátorka Lindsey Williamsová. I na něm je Saccone zachycen, a to ve chvíli, kdy prohlašuje: "Chceme vyhnat všechny parchanty, kteří tam jsou, všechny ty rádoby republikány, kteří zradili našeho prezidenta, všechny chceme vyházet," přičemž se zmiňuje i o proražení dveří.

CNN požádala Saconeho k tomuto videu o další komentář, ale zatím se nevyjádřil. 

Podpořil obležení Kapitolu a šel

Ze svých zaměstnaneckých pozic se museli poroučet také někteří členové ozbrojených složek, a to i přesto, že u Kapitolu nebyli. Republikánská strana v Texasu například odvolala z funkce svého seržanta ve zbrani, tedy důstojníka jmenovaného zákonodárci za účelem udržování pořádku na schůzích, Waltera Westa poté, co West zveřejnil na svém Facebooku komentář, v němž podpořil obležení Kapitolu.

"Jednoznačně podporujeme právo na svobodné shromažďování plynoucí z prvního dodatku, ale odsuzujeme násilí. Texaská Republikánská strana vždy stála na straně zákona, a tak tomu bude i nadále," uvedli texaští Republikáni na svém webu.

West se ve vlastním prohlášení hájil, že jeho příspěvky na Facebooku byly špatně pochopeny a že násilí v Kapitolu  nikdy neobhajoval. Z internetového seznamu vedoucích představitelů strany však už jeho jméno a fotografie zmizely.