"Kdokoli to udělal, byl zrádcem srbského lidu. To se v naší minulosti nikdy předtím nestalo a nemělo se to stát ani ve Srebrenici. Bylo to idiotské a hloupé, spáchat zločin, kterému se dalo předejít," uvedl Karadžić. "Pro nás to bylo naprosto nečekané a neuvěřitelné. Jako kdyby to měla na svědomí nějaká narušená mysl," dodal.

Právě za srebrenický masakr je podle haagského soudu Karadžić trestně odpovědný. Bosenskosrbské jednotky tam v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů a chlapců a předák bosenských Srbů měl s tímto plánem na eliminaci zajatých mužů bosňácké národnosti souhlasit a neučinil nic, aby zabíjení zabránil.

Podle soudců je Karadžić rovněž trestně odpovědný za brutální tříleté obléhání Sarajeva, při němž granáty a kulky vypálené ze srbských pozic zabily více než 10.000 lidí. Mezi oběťmi bylo na 1500 dětí.

Odpovědný je také za další zločiny spáchané bosenskosrbskými silami, včetně "pronásledování, vyhlazování, vražd, deportací, nelidských činů (násilného přemísťování), nezákonných útoků na civilisty a braní rukojmích", uvedl během březnového vyhlášení verdiktu haagský tribunál.

Karadžić v rozhovoru rovněž uvedl, že válka v bývalé Jugoslávii pro něj znamenala "obrovský smutek". Co se bude v oblasti dít, prý očekával, mimo jiné i vzhledem k podobným událostem v historii regionu. Za rozpad Jugoslávie byly podle něj částečně zodpovědné i západní země.

Karadžić v pondělí oznámil, že se proti svému odsouzení u haagského tribunálu odvolal. Jak uvedl server BalkanInsight.com, ve 238stránkovém odvolání "přináší detaily 48 hmotněprávních a procesněprávních chyb", které vedly k nesprávnému verdiktu.