Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić může po převozu do haagského vězení očekávat dobře vybavenou celu, balkánskou kuchyni a družnou atmosféru, kde bývalí nepřátelé hrají fotbal a vzájemně se navštěvují.

Režim ve věznici popsala v pátek agentura Reuters.

Karadžić čelí okamžitému vydání do cely Mezinárodní trestního tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Bělehradský soud musí předtím rozhodnout o stížnosti jeho advokáta proti extradici. Nicméně se předpokládá, že na počátku příštího týdne už bude v Haagu, kde se bude zodpovídat z obvinění z genocidy bosenských Muslimů.

Karadžić, který se několik let vydával za alternativního léčitele Dragana Badiče, se přidá k dalším 37 podezřelým ve věznici poblíž nizozemského Scheveningenu.

Dostane 15 metrů čtverečních

Vězně šokovaly už čtyři úmrtí ve věznici, včetně smrti bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Jinak je však věznice místem, kde se zapomíná na etnické rozdíly a vězňové se vzájemně podporují.

Karadžić žil před svým zatčením v panelákovém bytě ve čtvrti Nový Bělehrad a často navštěvoval bar, kam chodili srbští radikálové.

Jeho novým domovem se stane cela o ploše 15 metrů čtverečních, stejná jako tak, kde po pět let Milošević poslouchal Franka Sinatru a plánoval svou obhajobu.

Cely převyšují mezinárodní standardy ohledně prostoru, osvětlení a vybavení. Podobají se vysokoškolské koleji s toaletami, umyvadlem, poličkami, televizorem a stolem.

Někdejší nepřátelé si společně vaří a žertují

Propuštění vězni vypověděli, že etnická rivalita, která je vtáhla do bratrovražedné války provázející rozpad Jugoslávie, ve zdech věznice ochabuje.

Vězni si společně vaří balkánská jídla v kuchyňce, rozprávějí a hrají hry.

Podle bývalého muslimského velitele Nasera Oriče, pro kterého obžaloba žádala 18 let vězení za válečné zločiny proti Srbům, jsou největšími vtipálky v haagském vězení srbský nacionalista Vojislav Šešelj a bosenskochorvatský velitel Mladen Naletelić.

Někteří vězni však trpěli těžkými depresemi a čtyři úmrtí mezi vězeňskými zdmi značně ovlivnily atmosféru.