Bublinky šampusu po oslavách zatčení Radovana Karadžiče už v Bosně vyprchaly. Tamní politici začali koketovat s myšlenkou, že nestačí jen zatčení muže, který nechal vraždit tisíce Bosňáků, ale že je třeba zničit bosenskou Republiku srbskou, tedy část Bosny, kterou spravují Srbové. Deníku to přímo ze Sarajeva řekl slovenský diplomat Miroslav Lajčák.

Obrázky z Bosny připomínaly spíš atmosféru po vyhraném fotbalovém utkání. Nakolik je pro zemi důležité, že byl Karadžič dopaden?

Slavilo se tady opravdu bouřlivě a dlouho. Pro místní je to velké zadostiučinění, že existuje spravedlnost. Bez výjimky a pro každého. V úterý se už oslavy pomalu utišily, ale začala se objevovat i nepříjemná prohlášení místních politiků.

Jak nepříjemná?

Bosenští politici říkají, že nestačí chytit Karadžiče, ale zničit jeho projekt, tedy bosenskou Republiku srbskou obývanou Srby. Lokální srbští politici zase hlásají, že soud nad Karadžičem musí být soud nad Karadžičem, a nikoli soudem nad Srby samotnými. Pořád mají za to, že jsou vnímáni jako jediní viníci války a tribunál trestá jen je a ostatním národům to zjednodušeně řečeno prochází.

Může Karadžičovo zadržení přinést usmíření národů – Chorvatů, Srbů, Bosňáků uvnitř bosenského státu?

Určitě. Skutečnost, že Karadžič a Mladič běhali na svobodě, úplně zamrazila komunikaci mezi Srby a Bosňáky. Navíc měli pocit, že zločinci jsou nad zákonem. A právě to teď odpadlo, takže základy pro usmíření už máme.

Mezinárodní tribunál chce do prosince letošního roku vynést poslední rozsudky tak, aby se do roku 2010 mohlo rozhodovat jen o odvoláních. Neznamená to, že se zločinci chytají za pět minut dvanáct? Že pokud se nepodaří dopadnout i generála Ratka Mladiče do konce roku, bude souzen „jen“ v Srbsku?

Není to právně, ani technicky zatím jasné, ale určitě musí skončit i Mladič před mezinárodním soudem. Od kolegů diplomatů vím, že se na Mladiče počká klidně déle.

Karadžičič argumentoval tím, že pokud by ho dopadli, nebo se sám přihlásil v lednu 2009, unikl by obávanému Haagu…

To je jeho interpretace. Možná není nesprávná. Ale já mám informace, že procesy neskončí, dokud nebudou všichni největší obvinění v Haagu. Menší případy řeší národní soudy.

Kdy čekáte, že budou vydáni další „řezníci“ z války v 90. letech?

Srbsko se hodně snaží ukázat Evropě novou tvář, úřady pracují na vydávání bez průtahů. Je to trend. Vydali Župljanina, Karadžiče, takže dopadení dalších dvou, Mladiče a Hadžiče, je otázkou krátkého času.