Podle radničního prohlášení budou testována pouze zvířata, která vykazují příznaky, jako je horečka nebo dýchací potíže. Zásadní roli pro jejich otestování bude rovněž hrát jejich předchozí kontakt s lidským nositelem viru.

V případě pozitivity testu, bude muset zvíře do karantény. Zároveň radnice uklidňovala majitele mazlíčků, že neplánuje převoz jejich zvířat do specializovaných izolačních zařízení.

„Neexistuje totiž jediný důkaz, že by se covid mohl šířit mezi lidmi a zvířaty,“ uvedla Joo-mi Parková, pracovnice odboru pro kontrolu nemocí, pro agenturu Jonhap.

Jejich převoz podle ní přichází v úvahu pouze v situaci, že budou majitelé sami hospitalizováni, nebo budou příliš staří, aby se postarali o nakažené zvíře. Ovšem umisťování lidí nakažených covidem do karanténních zařízení, pokud nemusejí být hospitalizováni, je v Jižní Koreji běžné.

Vzdálenost dva metry od mazlíčků

„Připomínám majitelům, aby preventivně se svými mazlíčky procházeli kolem jiných zvířat vždy v minimální vzdálenosti dva metry,“ doplnila Parková.

Vědci již dříve uvedli, že je velmi nepravděpodobné, aby pes nebo kočka přenášeli koronavirus na své majitele. Jak ale informovala BBC, už byl zaznamenán přenos z kočky na kočku. Celosvětově sice bylo  evidováno několik pozitivních testů u domácích zvířat, jedná se ale stále o výjimečné případy.

V lednu se například prokázal covid u dvou goril v zoologické zahradě v americkém San Diegu. Chytily ho od svého ošetřovatele a jednalo se o první přenos infekce na lidoopy. Nakažena už byla i další divoká zvířata chovaná v zoo: několik lvů a tygrů v newyorkském Bronxu, nebo lvi ve španělské Barceloně.