„Nezáleží na tom, jaká opatření vláda zavede. Nemůžeme jít zpátky do svých zemí. Mám jednu kulku v ruce a druhou v rameni. Pokud se vrátím domů, raději bych s sebou měl mít rakev,“ řekl agentuře Reuters třicetiletý Julio Caesar z Hondurasu, který odmítl sdělit své příjmení.

Americký prezident Donald Trump
Trump zpřísnil pravidla pro azyl. Ilegální imigranti na něj nedosáhnou

Právě obyvatelé Hondurasu tvoří většinu karavany, která se během soboty po čtyřdenním odpočinku v Mexico City dala znovu do pohybu. Uprchlíci se zásobami jídla, batohy a přikrývkami nejprve odjeli metrem do severní části města, odkud pokračovali pěšky do zhruba 35 kilometrů vzdáleného města Tepotzotlán.

Zdroj: Youtube

Tamní úřady podle Reuters zastavily dopravu a požádaly motoristy, aby migranty odvezli do města Santiago de Querétaro asi 190 kilometrů na severovýchod, kde na ně čekal provizorní přístřešek vybudovaný v prostorách místního stadionu.

Trump nahrává převaděčům

Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal nařízení, které zabrání ilegálním imigrantům žádat ve Spojených státech o azyl. Každý uchazeč tak musí projít řádným imigračním procesem na určených hraničních přechodech.

„Tato americká opatření ponechají migranty ještě více zranitelné, protože zůstanou uvěznění na severu Mexika. Tam na ně číhají převaděči, protože mexická vláda nemá dostatek prostředků na to, aby jim pomohla,“ uvedl výzkumník Oscar Misael Hernandez z prestižní školy Colegio de la Frontera Norte.

Trump podle agentury Reuters používá tvrdý přístup k imigrantům jako hlavní téma boje před úterními volbami. Přislíbil vyslat na hranice vojáky, kteří mají karavanu migrantů zastavit. V některých částech hranice s Mexikem navíc nechala Trumpova administrativa postavit plot z žiletkového drátu.

Američtí vojáci natahují na mexických hranicích ostnatý drát
Ochrana před migranty. Na mexických hranicích roste stametrový plot z drátu