Ženy stojící na chůdách mávaly pomalu modrými křídly a pochodovaly po setmění po benátských bárkách, zatímco další figurantky se vznášely vzduchu. Výjev doplnily fialové medúzy s chapadly ve tvaru peří a gondoliéři nesoucí zapálené pochodně. Následně prohlásil benátský starosta Luigi Brugnaro karneval za zahájený.

"Je to báječné," svěřila se AFP mladá Američanka z Tennessee Monica, která měla na sobě tradiční masku a pláštěnku. Sicilanka Liliana ve věku kolem 50 let se rozplývala nad unikátností benátských masek. "Atmosféra je krásnější než při mnoha jiných karnevalech," poznamenala.

Čtěte také: Majitelé a psi jsou provázaní, ovlivňují stres, zjistili vědci

V neděli bude benátský festival pokračovat dlouhým konvojem lodí plujících kanály města a také ukázkami gastronomického umění přizpůsobeného karnevalovým zvykům.

Karnevalové oslavy v Benátkách se tradují od roku 1162, kdy tehdejší městská republika dobyla vojenského vítězství. Pak ale vše upadlo v zapomnění, než marketingově osvícená radnice v očekávání nárůstu turistického ruchu v utlumeném zimním období tradici v roce 1980 opět zavedla.

Zdroj: Youtube