Letecké spojení Prahy a Barcelony by nemělo být narušeno, ačkoliv původně mělo mezinárodní letiště v Barceloně fungovat jen omezeně. „Na dnešek jsou plánovány tři přílety z Barcelony a tři odlety do Barcelony,“ uvedla pro České noviny mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Podle El País je v čase ranní a večerní špičky v Katalánsku omezena městská hromadná doprava na 25 procent běžného provozu, ve zbytku dne nepojede vůbec. To samé platí také pro železniční spoje. Příměstských vlaků zřejmě pojede pouze třetina oproti normálu.

Aktuální formu stávky vyhlásilo 44 organizací. „Ostře odsuzujeme násilí, které za účelem zabránit referendu z 1. října použili příslušníci federálních bezpečnostních složek,“ uvedli organizátoři. Při střetech policie se stoupenci katalánské nezávislosti bylo zraněno na 900 osob. Španělská policie, která se neúspěšně snažila referendum překazit, ohlásila přes dalších 400 zraněných ve vlastních řadách.

V průběhu dne se očekává také několik demonstrací. V pondělí se na obdobných shromážděních v katalánských městech sešlo kolem patnácti tisíc osob. V rámci úterní stávky se očekávají demonstrace u volebních místností, které zažily v neděli největší nepokoje, nebo také před budovou regionálního sídla Lidové strany španělského premiéra Mariana Rajoye.

"Situace je opravdu vážná," řekl agentuře AP profesor ústavního práva z Navarrské univerzity Fernando Simón. Podle něj Španělsko vstoupí do neznámých vod, ať už by se centrální vláda pokusila omezit samosprávu, nebo by se vydala extrémnější cestou a vyhlásila stav ohrožení španělské svrchovanosti.

Záběry střetů policie s účastníky nedělního referenda:

Zdroj: Youtube

Protestní akce se podle BBC chtějí zúčastnit i učitelé a studenti katalánských vysokých škol a zavřeno by mělo být například také barcelonské Muzeum moderního umění.