Torro byl uveden do úřadu během pětiminutového ceremoniálu, kterého se nezúčastnil žádný zástupce španělské vlády. V přísaze přitom stejně jako jeho předchůdce Carles Puigdemont nezmínil španělskou ústavu či krále. Řekl pouze: „Slibuji, že budu plnit povinnosti předsedy vlády, věren katalánskému lidu.“

Předchozí katalánská vláda byla odvolána loni v říjnu, poté co jednostranně vyhlásila nezávislost autonomního regionu. Tomu předcházelo sporné referendum, které bylo podle Madridu v rozporu se španělskou ústavou.

Nový předseda regionální vlády, kterého v pondělí zvolil na druhý pokus katalánský parlament, je stejně jako jeho předchůdce Carles Puigdemont zastáncem katalánské republiky. Pětapadesátiletý nakladatel Torra byl již čtvrtým kandidátem, kterého katalánští separatisté od lednového vítězství ve volbách navrhli do premiérského úřadu. Na rozdíl od předchozích kandidátů však není trestně stíhán.

Místa ve vládě chce nabídnout i bývalým ministrům, které Madrid loni obvinil ze vzpoury a kteří jsou od té doby ve vazbě. Sám Puigdemont se zatčení vyhnul, když uprchl do Belgie. V současnosti však čeká v Německu na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.