Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt viní Katar z podpory terorismu - ten jakékoliv vazby na terorismus popírá. Tyto země Kataru předložily seznam požadavků, které v sobotu označil saudský ministr zahraničí za "neobchodovatelné".

Tato omezení způsobila v Kataru, zemi závislé na ropě a plynu značná omezení. Země například dováží všechny potravny. V třináctibodovém seznamu požadavků, které v pátek čtyři arabské státy předaly Kataru je například zastavení zpravodajské televize Al Džazíra, uzavření turecké vojenské základny, ukončení vazeb s Muslimským bratrstvem a nebo vazeb s Íránem.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se snažil vyřešit krizi, uznal, že některé body bude pro Katar velmi obtížné splnit, ale zároveň jsou zde prý "významné oblasti, které jsou základem pro průběžný dialog ". K požadavkům se následně vyjádřil i saúdský ministr zahraničí Adéla al-Jubeira: "Je to velmi jednoduché, udělali jsme své stanovisko, podnikli jsme kroky a je na katarských občanech, aby změnili své chování, a jakmile to učiní, věci budou vyřešeny, ale pokud ne, zůstanou izolováni," řekl . 

Rozhodnutí o přerušení vztahů s Katarem bylo podle al-Rubeiry učiněno po zohlednění historie jeho chování, které údajně zahrnovalo i zachycení známých teroristů a financování extremistických skupin v celém regionu. Katarský ministr zahraničí, který se později v úterý sešel s Tillersonem, označil saudskou pozici za "nepřijatelnou". "Je to v rozporu se zásadami, kterými se řídí mezinárodní vztahy, protože nemůžete jen předkládat seznamy požadavků a odmítnout vyjednávat," uvedl Šejk Mohammed v prohlášení ministerstva.