Trump tradičně na Twitteru okomentoval své čerstvé dojmy po setkání s vůdci zemí Zálivu. Jeho odsudek nezmírnila ani skutečnost, že Katar hostí důležitou americkou základu.

Katarský režim se dostává do těžké defenzivy. Aktivita jeho sousedů vyvolala největší krizi v oblasti za posledních třicet let. Emír Tamím ibn Hamad Al Sání veškerá obvinění z financování terorismu odmítá. Podle agentury AP vyhledal pomoc u Kuvajtu. Právě podobně malý a bohatý ropný stát už pomohl jednu takovou krizi v roce 2014 zažehnat.

Kuvajtský vládce už svůj katarský protějšek požádal, aby odložil svůj plánovaný televizní proslov k národu. Katarské ministerstvo zahraničí také oznámilo, že zatím nebude podnikat odvetné kroky. Saudská Arábie odebrala společnosti Qatar Airways licenci a nařídila jí, aby do 48 hodin uzavřela všechny své pobočky v zemi. Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn následně pro katarské lety uzavřely svůj vzdušný prostor.

Katar oficiálně přiznává podporu Palestinců a islamistických organizací Muslimské bratrstvo a Hamás, ty však nepovažuje za teroristy. Katarský ministr zahraničí označil vzniklou situaci za důsledek plánovaného mediálního útoku vedeného Saúdskou Arábií a SAE. Budoucnost Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, organizace sdružující šest zemí v regionu, je podle něj nejistá. Prohlásil nicméně, že Katar bude reagovat „diskusí a vzájemným respektem".

V reakci na krizi prudce oslabil katarský riál, spadla i cena ropy. Obyvatelé se začali předzásobovat potravinami. Katar patří podle měřítka HDP na hlavu mezi nejbohatší země světa. V roce 2022 by měl hostit světový šampionát v kopané.