Slovensko v současnosti reguluje otevírací dobu prodejen jen v omezené míře. Zavřené musejí být obchody jen v první den roku, dále na velikonoční neděli a o části Vánoc. Toto omezení se ale nevztahuje například na provoz čerpacích stanic, lékáren nebo prodejce suvenýrů.

"V neděli by měla být rodina pohromadě. Všude kolem ovšem vidíme, že mnoha otců musí pracovat na stavbách či na developerských projektech i dva až tři týdny bez přestávky. Také řada žen-matek nemůže neděle prožít s rodinou, protože je tráví v obchodních provozech," uvedla Konference biskupů Slovenska.

Katolická církve rovněž vyzvala podnikatele, aby nevyžadovali od svých zaměstnanců práci v neděli, pokud to není společensky nevyhnutelné. Věřící by zase neměli navštěvovat obchody o nedělích.

"Nezapomínejme ovšem, že když jako křesťané a katolíci nezměníme své návyky a s nimi související nároky na druhé, nadarmo budeme vyzývat občanské představitele, aby upravili pravidla nedělního prodeje. Nezapomínejme, že i každý prodavač má svou rodinu a v neděli někomu chybí," upozornili biskupové.

Již před dvěma lety slovenský parlament odmítl zavedení zákazu nedělního prodeje, který tehdy prosazovala část opozice. Z dřívějšího vyjádření ministerstva sociálních věcí ale vyplývá, že povinné volno pro zaměstnance by se mohlo rozšířit i na jiné svátky.

Zákaz nedělního prodeje ve většině obchodů loni v březnu zavedlo Maďarsko. Letos na jaře maďarský parlament zmiňovaný zákaz ovšem zrušil.

V České republice nově musejí mít velké obchody ze zákona zavřeno o sedmi svátcích.