„Musíme pokračovat v práci na tom, aby všechny mechanismy přezkoumávání investic chránily klíčovou bezpečnostní a ekonomickou infrastrukturu,“ uvedl Pence na společné tiskové konferenci s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Polské úřady minulý měsíc zatkly a obvinily ze špionáže bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a čínského zaměstnance Huawei v Polsku. Polská vláda zvažuje vyloučení Huawei z budování chystané sítě 5G.

„Nedávná akce, kterou vaše vláda podnikla proti pracovníkovi společnosti Huawei a spoluobviněnému polskému občanovi demonstruje závazek vaší vlády zajistit, aby sektor telekomunikací nebyl ohrožen způsobem, který by ohrozil naši národní bezpečnost,“ řekl Pence.

Obavy z Ruska

Pochvaly zazněly v době, kdy se Polsko snaží přesvědčit Spojené státy, aby zvýšily svou vojenskou přítomnost v zemi. Počet amerických vojáků v Polsku je omezen na 4500 vojáků, ale kolísá podle toho, jak se jednotlivé jednotky při pobytu v Polsku střídají.

Polsko se snaží o setrvání jednotek NATO na svém území v obavě z Ruska, zejména od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Polský prezident Andzej Duda řekl svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi, že Varšava je ochotna poskytnout více než dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard korun), aby pomohla ke zřízení stálé americké základny v Polsku, připomněl Reuters.

Evropská strategie

Lucemburský premiér Xavier Bettel se dnes v Berlíně vyslovil pro společnou evropskou strategii vůči čínské telekomunikační firmě. Podle Bettela se bude téma probírat i na březnovém unijním summitu.

Evropská komise zase podle Reuters uvažuje o faktickém zákazu síťových zařízení společnosti Huawei v důsledku bezpečnostních obav. Některé evropské země se ale zdráhají přímo vyhovět požadavkům USA. Sama Huawei je rozhodnuta setrvat v soutěži o lukrativní projekty.

Společnost uvedla, že je připravena všem dalším bezpečnostním opatřením potřebným k tomu, aby se vypořádala s vývojem sítí nové generace 5G ve střední a východní Evropě, čelit. Dnes o tom ujistil hlavní bezpečnostní ředitel společnosti Huawei Technologies USA Andy Purdy.

„Americká vláda je velmi vytrvalá, velmi odhodlaná a velmi působivá v hlásání svého poselství o Huawei,“ řekl Purdy Reuters a ujistil, že firma je připravena spolupracovat s polskou vládou na krocích k posílení důvěry.

„Společnost dosud nezaznamenala pokles prodejů svých výrobků v Polsku, ale pokud nynější situace přetrvá, ovlivní to naše podnikání,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ve Varšavě Georg Mayer z vedení evropské pobočky Huawei.