Znalecké posouzení duševního stavu obžalovaných je důležité nejen pro stanovení trestní odpovědnosti pachatelů, ale i pro stanovení výše trestu pro případ jejich odsouzení. Zsuzsové, která souhlasila s dnešním líčením v její nepřítomnosti, i dalším obžalovaným z Kuciakovy vraždy, hrozí odnětí svobody na 25 let nebo na doživotí. Doživotí lze podle slovenského zákona uložit tehdy, že není naděje na nápravu pachatele odsouzením k mírnějšímu trestu. Tato skutečnost se zjišťuje znaleckým posudkem.

Líčení ve věci posouzení duševního stavu Zsuzsové trvalo zhruba tři hodiny. "Znalci v plném rozsahu trvali na závěrech svých znaleckých posudků. To znamená, že u této obžalované ani u jiných nebylo zjištěno, že by měli významným způsobem snížené rozpoznávací a ovládací schopnosti," řekl novinářům právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic, další detaily ohledně neveřejné částí líčení neuvedl.

Předsedkyně senátu Ružena Sabová vyloučení veřejnosti na žádost advokáta Zsuzsové zdůvodnila kromě jiného ochranou osobních údajů obžalované. Prokurátor i právní zástupce Kuciakovy rodiny, exministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic, s návrhem obhajoby nesouhlasili. Uvedli, že příslušná směrnice o ochraně osobních údajů se nevztahuje na trestní řízení a že slovenské soudy veřejnost z projednání znaleckých posudků o duševním stavu obžalovaných obvykle nevylučují.

Nezákonný postup médií

Soudkyně Sabová ještě před výslechem znalců za nezákonný označila postup některých médií, které mají on-line zpravodajství z průběhu líčení, a pohrozila jim pokutou. Kromě toho kritizovala portál bulvárního listu Plus jeden deň za to, že svým popisem průběhu líčení v pondělí znevažoval také soud. Soudkyně také zakázala používání kamer a fotoaparátů i během přestávek v líčení, kdy zástupci médií dosud pořizovali například fotografie obžalovaných.

Stávající líčení v Kuciakovu případu po pondělním rozhodnutí soudu pokračuje jen se třemi z původně čtyř obžalovaných. Mezi nimi je kromě Zsuzsové také podnikatel Marian Kočner, který si vraždu investigativního novináře podle obžaloby objednal, a dále Tomáš Szabó. Zsuzsová je Kočnerovou spolupracovnicí a v procesu vystupuje jako druhotná objednavatelka Kuciakovy vraždy. O trestu pro dalšího obžalovaného Miroslava Marčeka, který se přiznal, že Kuciaka a jeho partnerku zastřelil a který za svého pomocníka označil Szabóa, soud rozhodne v samostatném líčení.