Krycí pasy vydané na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov pochází podle organizace ze stejné série, jako cestovní dokument plukovníka Eduarda Šišmakova. Důstojník ruské zpravodajské služby GRU byl přitom v minulosti označen za hlavní postavu skupiny, která připravovala neúspěšný atentát na černohorského premiéra Mila Dukanoviče.

Skupina okolo Šišmakova měla v den voleb zaútočit na černohorský parlament a zavraždit předsedu vlády, který byl v té době známý svou výraznou orientací na západ. Pokus o převrat byl řízen ruskými zpravodajskými službami s posvěcením Moskvy a měl zabránit plánu země vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO). Kreml tehdy jakékoli napojení na skupinu konspirátorů popřel.

Podobná čísla pasů

„Vyšetřování dokazuje, že pasy s falešnými jmény byly vystaveny zvláštním úřadem pro skupinu důstojníků vojenské zpravodajské služby,“ vysvětlují žurnalisté z organizace Bellingcat a deníku The Insider Russian. 

Pas Eduarda Šišmakova, obsahující krycí jméno Eduard Širokov, byl vydaný v srpnu roku 2016. Od dokumentu Alexandera Petrova, vydaného v dubnu téhož roku, ho přitom dělí pouhých 26 čísel v řadě. To by znamenalo, že zvláštní ruský úřad vydal během pěti měsíců pouhých 26 pasů.

Podezřelé cesty

Novinářům se také podařilo odhalit, že Alexander Petrov krátce před útokem na Skripala a jeho dceru aktivně cestoval po západní Evropě. „Není jasné, zda ho doprovázel i Boširov. Jeho cestovní údaje se nám získat nepodařilo,“ přiznávají novináři. 

Prakticky okamžitě po vydání cestovníko dokladu se Petrov vydal do běloruského Minsku, odkud pokračoval do nizozemského Amsterdamu, jen několik dní po referendu o přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Stopa se objevila znovu v červenci 2016 v Kazachstánu, odkud odcestoval autobusem. Místním úřadům sdělil, že je na cestě do Pekingu, ačkoli ten byl od místa odjezdu vzdálený více než 4800 kilometrů. O patnáct dní později se Petrov objevil v Izraelském Tel Avivu, odkud odletěl zpět do Moskvy.

O dva měsíce později byl pas poprvé použit k cestě do Velké Británie, kam jeho majitel cestoval z Amsterdamu. Do Londýna se vrátil v únoru 2017 a strávil zde celkem šest dní, tedy stejnou dobu jako v případě otravy Skipala. Poté cestovní průkaz použil ještě k návštěvě Nizozemska, Francie a Švýcarska.

Poslední cesta dokladu se datuje k březnu letošního roku, kdy došlo k útoku na bývalého dvojitého agenta. Petrov s Boširovem, podle kterých šlo o dlouho plánovanou dovolenou, si letenky zarezervovali pouhý jeden den před cestou.

Informace vzbuzují pochybnosti

Policejní zdroje ze západní Evropy údajně organizaci Bellingcat potvrdily, že dvojice mužů byla v Nizozemsku v minulosti zadržena. Podle deníku The Insider se jednalo o případ dvou Rusů, kteří byli zadržení při pokusu o proniknutí do laboratoří ve švýcarském městě Spitz, které se podílely na vyšetřování chemických útoků v Sýrii.

Podle nizozemských vyšetřovatelů se stejní lidé měli podílet i na počítačovém útoku na antidopingovou agenturu WADA. Žurnalisté deníku The Telegraph se pokusili informace u nizozemských úřadů ověřit, avšak neúspěšně. Zástupci příslušných institucí informace o těchto zatčeních popírají.