„Víme, o koho jde a našli jsme je,“ uvedl Putin na tiskové konferenci ve Vladivostoku. „Doufám, že sami vystoupí a vše řeknou. To by bylo nejlepší pro všechny. Zároveň vás ujišťuji, že nic zvláštního nebo kriminálního v tom není,“ dodal.

Agenti GRU

Britská královská prokurata (CPS) uvedla, že má dostatek důkazů k obvinění Rusů Alexandera Petrova a Ruslana Boširova ze spiknutí za účelem vraždy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Vyšetřovatelé obvinili dva Rusy z otravy Skripala. Vydali na ně zatykač

Oba Rusové jsou považováni za agenty ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Podle britské prokuratury existuje dostatek důkazů, aby byli muži, kteří cestovali 2. března z Moskvy do Británie, obviněni ze čtyř trestných činů. Kromě pokusu o vraždu čelí obviněním ze spiknutí a držení a užívání novičoku, což je v rozporu se zákonem o chemických zbraních.

Z Moskvy do Británie

Oba muži přicestovali z Moskvy do Gatwicku letem společnosti Aeroflot číslo SU2588 v pátek 2. března ve tři hodiny odpoledne. Odtud podle policie odjeli vlakem do Londýna, kde strávili noc. Další den se vydali opět vlakem do Sailsbury, kam dorazili pět minut před půl třetí odpoledne. Zpět se stejnou cestou vydali o hodinu a půl později. 

Do Sailsbury znovu vyrazli v ranních hodinách v neděli 4. března. Bezpečnostní kamery oba muže zachytily v blízkosti Skripalova domu. Ještě ten den v půl jedenácté večer odletěli letem Aeroflot SU2585 z londýnského letiště Heathrow zpět do Ruska.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Podezřelí z útoku na Skripala se vydávali za podnikatele, píše britský tisk

Britský ministr vnitra Sajid Javid varoval, že oba pachatelé budou zadrženi a stíháni, pokud překročí hranice Ruska. Na Petrova a Boširova byl totiž vydán evropský zatykač. Úřady však nebudou usilovat o jejich vydání do Británie, protože ruská ústava nedovoluje vydávat vlastní občany. Pokud ale oba pojedou do jakékoliv země EU, budou vydáni.

„Prokurátoři z protiteroristické divize CPS zvážili všechny důkazy a došli k závěru, že jsou dostatečně přesvědčivé a obvinění dvojice podezřelých je ve veřejném zájmu,“ uvedla již dříve ředitelka právního oddělení CPS Sue Hemmingová.

Časté lety do Ženevy

Petrov a Boširov měli také podle zjištění britských vyšetřovatelů často létat do švýcarské Ženevy. Nyní se zjišťuje, co oba muži v Ženevě dělali a s kým se během svých cest setkávali. 

Fotografie z místa.
Potvrzeno. Pár v britském Amesbury otrávil novičok, stejně jako agenta Skripala

Policie rovněž uvedla, že spojila vyšetřování Skripalova případu s případem otravy Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessové v nedalekém Amesbury. „Nevěříme, že Dawn a Charlie byli cílem útoku, ale stali se obětí bezohlednosti, s jakou se pachatelé nervového plynu zbavili,“ upřesnil Basu. 

K otravě dvojice došlo 30. června letošního roku. Nebezpečná látka se podle BBC nacházela v lahvičce připomínající parfém. Sturgessová si domnělou voňavku nanesla na zápěstí a během čtvrt hodiny zkolabovala. O týden později na následky otravy zemřela. Rowleyho se lékařům podařilo zachránit. 

Rusko odmítá nové sankce za otravu novičokem. Prý jsou drakonické