Šestatřicetiletá Češka zemřela v červenci 2017 poté, co na ni a na další turisty zaútočil Egypťan na hotelové pláži. Muž přímo na místě zabil dvě ženy z Německa a pobodal další čtyři cizinky. Češka těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.

Zraněný muž po útoku sebevražedného atentátníka v afghánské metropoli Kábulu
V Kábulu zaútočil atentátník. Zemřeli dva vojáci a deset civilistů

Případ prověřovala česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a věc dlouhodobě nekomentovala. Nyní si poskytování informací vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství, které uvedlo, že policisté věc odložili minulý měsíc. Trestní řád v těchto případech stanoví, že policie trestní stíhání zahájí tehdy, jestliže pominou důvody, pro které věc odložila.

Egyptští vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s teroristickým hnutím Islámský stát. Později ale tamní úřady uvedly, že muž trpí mozkovou dysfunkcí, takže za čin zřejmě není odpovědný. Stejné informace v minulosti obdrželo i české ministerstvo zahraničí.

Egyptská strana závěr oddaluje

Tehdejší velvyslankyně ČR v Egyptě Veronika Kuchyňová-Šmigolová řekla měsíc po útoku, že egyptská strana je sice vstřícná, ale že závěr vyšetřování oddaluje. Potvrzení o tom, že šlo o teroristický čin islamisty, by podle diplomatky mohlo způsobit úbytek turistů.

Americká policie. Ilustrační foto.
Tragédie v USA. Čtrnáctiletý chlapec postřílel pět členů vlastní rodiny

V souvislosti s prověřováním případu odcestovali kriminalisté z NCOZ v listopadu 2017 na místo činu. K výsledku cesty ale centrála nic bližšího nesdělila. Při dvouletém výročí události řekl ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej, že se k postupu egyptských orgánů nemůže vyjadřovat. Odpověděl tak na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských úřadů a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit.

Německá agentura DPA v červenci napsala, že egyptský útočník možná ve své domovině vůbec nebude souzen. Pachatel stále pobývá na psychiatrické klinice a podle egyptských úřadů dosud není jasné, zda je svéprávný.